Botulīna toksīna injekcijas
Botulīna toksīna jeb t.s. botoksa injekcijas estētikas nozarē tiek izmantotas grumbu un mīmikas krunciņu (dinamisko krunciņu) novēršanai. Botulīna toksīns bloķē nervu impulsu pārvadi muskulī, kas samazina muskuļa saraušanos, tas savukārt mazina mīmikas aktivitāti un kavē grumbu veidošanos. Botoksa injekcijas tiek veiktas konkrētos punktos atkarībā no indikācijām. Botulīna toksīna efekts ir pārejošs – tā iedarbība ilgst vidēji sešus mēnešus. Efekta saglabāšanai atkārtotas botoksa injekcijas ieteicams veikt 1-2 reizes gadā.
Pareizi veiktas botoksa injekcijas ir drošas, jo botulīna toksīns pareizās devās neapdraud veselību. Procedūru drīkst veikt tikai atbilstoši sertificēts speciālists.
Botoksa injekcijas palīdz novērst:
- horizontālās pieres rievas;
- vertikālās un horizontālās līnijas starp uzacīm;
- vārnu kājiņas ap acīm.
Botoksa injekcijas tiek veiktas arī preventīvi, lai attālinātu statisko krunciņu veidošanos. Statiskās krunciņas rodas laika gaitā, aktīvi darbojoties sejas mīmikai – dinamiskās krunciņas, kuras iepriekš bija redzamas vienīgi smaidot vai raucot pieri, kļūst pamanāmas, sejai esot arī miera stāvoklī.
Botoksa injekcijas izmanto ne tikai estētiskajā medicīnā
Injekciju metode tiek izmantota ne tikai estētiskajā medicīnā sejas dinamisku mīmikas krunciņu korekcijai. Botulīna toksīns, pateicoties zinātnes attīstībai, ir radis plašu pielietojumu dažādu veselības problēmu risināšanā, kas saistītas ar pastiprinātu muskuļu aktivitāti jeb saspringumu:
- Bruksisms – košanas muskuļu pastiprināta darbība, kas rada žokļu saspringumu, zobu griešanu un nodilumu, hroniskas sāpes, runas, rīšanas un košļāšanas traucējumus. Ar injekciju palīdzību, tiek mazināts muskuļu saspringums, zobu bojājumu progresija, uzlabojas miega kvalitāte un mazinās galvas sāpes. Papildus tam vērojami arī estētiski izlabojumi – atjaunots sejas ovāla līdzsvars.
- Migrēna – atkārtotas, spēcīgas galvas sāpju lēkmes. Botulīna injekcijas ir FDA (ASV Pārtikas un zāļu administrācijas) apstiprināta efektīva metode, kas mazina migrēnas radīto nervu galu kairinājumu galvas ādā.
- Hiperhidroze – lokāla, pastiprināta sviedru izdalīšanās padušu, plaukstu un pēdu ādā. Šī problēma var skart ikvienu un radīt izteiktus sarežģījumus atsevišķu profesiju pārstāvjiem (mūziķiem, skatuves māksliniekiem, estētikas speciālistiem, ofisa darbiniekiem u. c.).
- Vaginisms – botulīna toksīna injekcijas tiek izmantotas kā daļa no multidisciplināras terapijas (ginekologa, dermatologa, psihoterapeita, fizioterapeita), palīdzot sievietēm, kas cieš no gribai nepakļautām maksts ieejas muskulatūras spazmām, kas padara dzimumaktu vai nu ļoti sāpīgu vai pilnībā neiespējamu.
Kontrindikācijas:
- paaugstināta jutība pret aktīvo vielu vai jebkuru no palīgvielām;
- vispārēji muskuļu aktivitātes traucējumi;
- infekcija injekcijas vietā;
- medikamentu, kas ietekmē neiromuskulāro pārvadi, lietošana;
- grūtniecība, laktācija;
- onkoloģiskas slimības;
- nekontrolētas un/vai nekompensētas sistēmiskas slimības.
- nosliece uz koloīdu rētu veidošanos;
- asinsreces traucējumi;
- hronisku slimību paasinājuma posms;
- psihiatriskas slimības;
- vecums zem 18 gadiem;
- nebūtu vēlams injekciju procedūras plānot menstruālās asiņošanas laikā, jo tad ir lielāks asinsizplūdumu veidošanās risks, kā arī izteiktāks jutīgums.
Injekcijas ir drošas, ja tiek ievēroti šādi būtiski faktori (AITP):
A – anatomija. Medicīnas speciālistam ir ļoti labas zināšanas par cilvēka anatomiskajām struktūrām, to izvietojumu, kā arī zināšanas, ko darīt komplikāciju gadījumā.
I – indikācijas. Katram injekciju preparātam ir noteiktas indikācijas, kam tas ir paredzēts.
Spēja novērtēt un pielāgoties klienta vēlmēm atbilstoši ādas kvalitātei ir speciālista prasmju un pieredzes jautājums.
T – tehnika. Pareiza, droša injekciju veikšanas tehnika ir speciālista zināšanu un pieredzes pamatā.
P – produkti. Jāpārliecinās par injicējamā materiāla kvalitātes atbilstību Eiropas zāļu aģentūras sertifikācijai, CE sertifikācijai un MDD – medicīnas iekārtu direktīvām.