Viena no apspriestākajām tēmām medicīnas nozarē - oksidatīvais stress

Oksidatīvais stress


Oksidatīvais stress – kā tas ietekmē mūsu veselību un kā to varam mazināt? Mūsdienās ļoti bieži dzirdam par oksidatīvu stresu, taču nemaz skaidri līdz galam nezinām, kas tas ir. Šobrīd oksidatīvā stresa izraisītās veselības problēmas un pāragrās novecošanās simptomi pakāpeniski kļūst par vienu no apspriestākajām tēmām medicīnas nozarē. Kas ir oksidatīvais stress, kā tas ietekmē mūsu veselību un kā to varam mazināt, skaidro ''Veselības centra 4'' preventīvās medicīnas klīnikas ''Anti-Aging Institute'' interniste Liene Martinsone-Bērzkalne.

Kas ir oksidatīvais stress?

Vienkārši runājot, oksidatīvais stress ir bioķīmisks līdzsvara trūkums, kas rodas, ja organismā pietrūkst vairāku mikroelementu daudzums – galvenokārt, C un E vitamīnu, mangāna, selēna un cinka. Papildinot ar vienkāršu piemēru par oksidatīvo stresu, to varētu salīdzināt ar nepilnīgu puzli, kurai mēs cenšamies atrast pareizo trūkstošo gabaliņu. It kā zīmējums der, bet neiegūstam 100% pareizu attēlu. Un tā ir arī ar oksidatīvo stresu – brīvais radikālis meklē un meklē pareizo puzles gabaliņu, piemērot katru esošo gabaliņu jeb mūsu organismam molekulas.
''Oksidatīvā stresa tēma šobrīd patiesībā ir aktuāla gan starp ārstniecības personām, gan pacientu vidū. Praksē varam novērot, ka, lai arī novecošana ir dabisks, ilgstošs un neatgriezenisks bioloģisks process organisma individuālajā attīstībā, tomēr ir cilvēki, kuriem jau agri parādās novecošanas pazīmes – krunciņas, redzami asinsvadi, pigmenta plankumi, kā arī ovāla noslīdējums. Pāragra novecošanās ir viena no izplatītākajām oksidatīvā stresa izraisītajām sekām. Svarīgi ir saprast, ka oksidatīvais stress vienlīdzīgi var ietekmēt gan sieviešu, gan vīriešu veselību, tāpēc ikvienam vajadzētu pievērst uzmanību faktoriem, kas izraisa oksidatīvo stresu, lai tos laicīgi varētu ierobežot,'' skaidro ''Veselības centrs 4'' preventīvās medicīnas klīnikas ''Anti-Aging Institute'' interniste Liene Martinsone-Bērzkalne.

Kas izraisa oksidatīvo stresu?

Galvenie faktori, kas veicina oksidatīvā stresa rašanos, ir mūsdienu dzīvesveids un apkārtējā vide, piemēram: piesārņojums; nesabalansēts uzturs un nekvalitatīva pārtika; vitamīnu un minerālvielu trūkums; smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana; UV starojums un pārmērīga sauļošanās; pastiprināts stress un pārpūle; zilā gaisma, ko izraisa dažādi ekrāni – planšetes, mobilais tālrunis, televizors vai dators.

Oksidatīvā stresa ietekme uz veselību

Pirmās pazīmes, pēc kurām var novērtēt oksidatīvā stresa nelabvēlīgo ietekmi uz veselību, ir mūsu āda. Tā kļūst sausa, blāva, reizēm pat pelēka, kā arī tai daudz ātrāk parādās pirmās grumbas un krunciņas jeb pirmās novecošanas pazīmes. Taču oksidatīvais stress ietekmē arī organismu no iekšienes – tiek novājināta imūnsistēma, mēs jūtamies vairāk noguruši, straujāk attīstās dažādi audzēji un slimības, piemēram, diabēts, Pārkinsona vai Alcheimera slimības.

Kā diagnosticē oksidatīvo stresu?

Varētu rasties jautājums, vai oksidatīvo stresu vispār var noteikt ar medicīnas metodēm. Atbilde ir – jā. Ir iespējams veikt kopējo antioksidantu analīzi, kā arī DNS analīzes un pēc tam noteikt atbilstošas terapijas iespējas. Katram cilvēkam individuāli analīzes un terapiju varēs piemeklēt preventīvās medicīnas speciālists – novecošanās procesus pārzinošs speciālists, kurš individuāli konsultē pacientu, noskaidrojot esošās veselības problēmas, ģimenes anamnēzi, dzīvesveidu un tā ietekmi uz novecošanās procesiem. Kā piemēru vienam no DNS testiem var minēt OXIgen ģenētisko testu, kuru iesaka cilvēkiem ar hronisku nogurumu, fizisku vai intelektuālu stresu, hroniskām iekaisīgām kuņģa-zarnu trakta slimībām, cilvēkiem kuri smēķē vai pārmērīgi lieto alkoholu, lieto medikamentus vai pārcietuši ķīmijterapiju, radioterapiju, kā arī sievietēm, kuras lieto perorālo kontracepciju.

Padomi, kā ikdienā mazināt oksidatīvo stresu

Izvēlies sabalansētu uzturu. Veselīgas maltītes ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai būtu pietiekami daudz enerģijas, mēs justos labi un saglabātu pēc iespējas labāku veselību. Ēdienkartē ieteicams iekļaut dažādus augļus un dārzeņus, kas ir piesātināti ar antioksidantiem, kas var mazināt oksidatīvā stresa veidošanos, piemēram, persiki, zemenes, kartupeļi, burkāni un redīsi. Lai ēdienreizes būtu patiešām veselīgas, ieteicams izvairīties no pusfabrikātiem, eļļainiem ēdieniem un saldajām limonādēm. Tāpat ikvienam diennaktī nepieciešams uzņemt optimālo šķidruma daudzumu, kas pieaugušajiem ir aptuveni no 1,5 līdz 2 litriem. Vislabāk šķidruma uzņemšanai izvēlēties ūdeni, minerālūdeni, svaigi spiestas sulas vai zāļu tējas. Uzņem papildu vitamīnus: šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu veicina C vitamīns (sarkanā paprika, apelsīni, brokoļi); E vitamīns (spināti, tomāti, dažādi rieksti); mangāns (rieksti, piemēram, mandeles, žāvēti augļi); selēns (visu veidu pupas, zivis un pilngraudu produkti); cinks (liellopa vai jēra gaļa, kefīrs un Indijas rieksti).

Rakstu sagatavojusi ''Euroaptieka'', par konsultantu piesaistot ''Veselības centra 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' internisti Lieni Martinsoni-Bērzkalni