Kas tev būtu jāzina par insultu?

insults


Insults ir viena no tām saslimšanām, kuras ārstniecībā laiks ir izšķirošs, – lai glābtu cilvēku, palīdzība jāsniedz pirmajās stundās pēc simptomu parādīšanās. Tādēļ ir īpaši svarīgi mācēt atpazīt insulta simptomus un zināt, kā rīkoties. Par insulta atpazīšanu, riskiem, ārstniecību un profilaksi stāsta ''Anti-Aging Institute'' neiroloģe Dr.med. Elīna Pūcīte

Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas un attīstās asinsvada nosprostojuma dēļ (išēmiskais insults vai cerebrālais insults) vai asinsvada plīsuma dēļ (hemorāģiskais insults). Išēmiska insulta attīstība visbiežāk saistīta ar aterosklerozi un sirds ritma traucējumiem, kas rada trombus asinsvados, savukārt hemorāģiska insulta viens no biežākajiem cēloņiem ir augsts asinsspiediens.

Galvenie riska faktori:
Insultu veicinošos jeb riska faktorus var sadalīt divās lielās grupās: ietekmējamie (jeb modificējamie) un neietekmējamie (jeb nemodificējamie), skaidro ārste. Saslimstība ar insultu pieaug līdz ar vecumu, un tas ir riska faktors, ko mēs nevaram ietekmēt. Taču ir ļoti daudz citu riska faktoru, kurus gan mēs paši varam ietekmēt un attiecīgi sevi pasargāt vai pilnīgi pretēji – būt līdzatbildīgi par saslimšanām ne tikai ar insultu, bet arī ar miokarda infarktu, ja paši nerūpējamies par savu veselību.

Kas ikvienam būtu jāzina par insultu?
1. Insults ir saslimšana, ko cilvēks pats daļēji tomēr var ietekmēt!
2. Insults ir saslimšana, kuras dēļ cilvēks var nomirt, neskatoties uz vecumu, bet visbiežāk – var tikt paralizēts, kļūt aprūpējams vai gulošs un kopjams.
3. Insulta gadījumā nepieciešama steidzama rīcība! Laiks ir izšķirošs! Ja parādās insulta simptomi, ir NEKAVĒJOTIES jāsauc ātrā palīdzība! Pacientiem var palīdzēt jeb uzsākt ārstēšanu tikai pirmajās 4,5-6 stundās no notikuma sākuma! Tas ir laiks no simptomu parādīšanās brīža, taču ir jāierēķina arī laiks, līdz atbrauc ātrā palīdzība un aizved pacientu uz slimnīcu, kā arī laiks slimnīcā, kas nepieciešams ārstam, lai diagnosticētu un veiktu visus nepieciešamos izmeklējumus pirms ārstēšanas uzsākšanas, lai ievadītais medikaments būtu efektīvs, bet nekaitētu slimniekam. Turklāt, lai palīdzētu pacientam, slimnīcā jābūt speciāli veidotai nodaļai: insulta vienībai.

Vairāk lasiet portālā ''Latvijas Reitingi''