Kam uzticēties, saskaroties ar pigmentāciju?

pigmentācija



Kā atpazīt pigmentāciju un kāds ceļš ejams, lai no tās atbrīvotos, stāsta ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe, imunoloģe Tatjana Ļiņova

Pigmentācijai var izdalīt vairākus veidus, tāpēc ir jāpazīst sava āda, lai par to atbilstoši rūpētos.

Viens no biežākajiem pigmentācijas traucējumiem ir ultravioleto staru radītā pigmentācija jeb fotonovecošanās. Sievietēm jau 25-30 gadu vecumā parādās pirmie pigmentācijas pleķīši uz sejas, pleciem, rokām, plaukstām un dekoltē zonā, kas neizzūd pat gada tumšajos mēnešos.

Otrs ļoti biežs pigmentācijas veids ir melazma jeb grūtniecības maska. Tā veidojas lielākoties sievietēm pēc 30 gadu vecuma dažādu hormonālo izmaiņu vai grūtniecības ietekmē. Grūtniecības maskai raksturīgi saplūstoši pigmentācijas pleķi uz pieres, virslūpas un acu zonā, kurus pastiprina saules UV starojums.

Trešais veids ir pēciekaisuma pigmentācija, jo tā veidojas vietās, kur ir vai ir bijis iekaisums. Ja āda ir iekaisusi, piemēram, uz tās ir pinnes, tas nozīmē, ka ir izveidojies iekaisuma perēklis, kas ne tikai pats provocē nepareizu pigmentācijas veidošanos, bet arī pievelk saules starus vairāk nekā apkārtējā, veselā āda.

UZTICIES LABAJIEM AĢENTIEM
Ja pamani pirmos nelielos pigmentācijas pleķīšus un ādas novecošanās pazīmes, izvēlies kopjošo kosmētiku, kuras sastāvā ir C vitamīns. Tas ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz ādai atjaunoties, mazinot oksidatīvā stresa bojājumus, tostarp fotonovecošanās radīto pigmentāciju, kā arī darbojas kā spēcīgs neokolagēna stimulants ādā, novēršot pirmās novecošanās pazīmes.

Vēl viena aktīvo vielu grupa efektīvai cīņai ar novecošanās plankumiem un akni ir alfa hidroksiskābes. Pie šo skābju grupas pieder, piemēram, glikolskābe, pienskābe, citronskābe, mandeļskābe, un tās dažādā koncentrācijā sastopamas, sākot no mazgāšanās līdzekļiem, beidzot ar kosmētiskajiem pīlīngiem un nakts krēmiem. Tomēr ar šiem aktīvajiem aģentiem jābūt piesardzīgai, jo, pastiprināti izmantojot un pēc tam neaizsargājot ādu no UV starojuma, ļoti viegli var iegūt pretēju efektu - veicināt pēciekaisuma pigmentācijas plankumu rašanos.

Viens no aktīvākajiem aģentiem cīņā pret pigmentāciju ir tiamidols, kuru pašlaik arvien vairāk pievieno ikdienas pretpigmentācijas kosmētiskajos līdzekļos, jo tas palīdz mazināt visu veidu pigmentāciju. Turklāt tiamidolu tāpat kā azolīnskābi var lietot visu gadu un arī grūtniecības laikā.
Daudzsološi pretnovecošanās un pretpigmentācijas līdzekļu grupa ir sintētiskie A vitamīnu preparāti. 

Vairāk lasiet žurnālā ''OK!'', oktobra izdevumā.