Dzeramais kolagēns - vai ir vērts uzticēties?
Dzeramais kolagēns esot teju jaunības eliksīrs - reklāmas solot gan atsvaidzināt ādas izskatu, uzlabot matu un nagu augšanu, gan mazināt sāpes locītavās. Viedokli pauž ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Anti-Aging Institute'' un ''Capital Clinic Riga'' gastroenteroloģe, interniste Dr.med. Vita Skuja
Pārskatot pētījumus par iekšķīgi lietojamo kolagēnu, nav pierādījumu, ka tas varētu būtiski kaitēt mūsu veselībai. Tomēr jāņem vērā, ka pētījumi bieži vien ir veikti ar mazu cilvēku skaitu - plašu pētījumu, kas aptvertu lielas cilvēku grupas, nav.
Ļoti svarīga ir kolagēna izcelsme.
Tas visbiežāk tiek iegūts no dzīvnieku valsts produktiem. Lietojot kolagēnu no jūras zivīm un vēžveidīgajiem, jāņem vērā, ka izmantotie produkti var izraisīt alerģiskas reakcijas - īpaši tad, ja cilvēkam mēdz būt alerģija no zivīm vai citiem jūras produktiem.
Nav arī pārliecinošu pētījumu par kolagēna uzsūkšanos atkarībā notā molekulas lieluma, tomēr teorētiski - vielas, kas ir sīkāk sašķeltas, organismā uzsūcas vieglāk. Kolagēna šķelšanā nozīme ir veselam kuņģim un aizkuņģa dziedzerim, tāpēc, manuprāt, būtiskāka par produkta īpašībām ir gremošanas orgānu veselība. Kolagēna uzsūkšanos var samazināt dažādu medikamentu lietošana, kas palēnina gremošanas procesus.
Kolagēnu vajadzētu lietot rekomendētajās devās, ne vairāk.
Par pārdozēšanu...
Reimatoloģijā ir autoimūna slimība sklerodermija, kad dažādās organisma vietās, pārsvarā ādā un gļotādā, arī kuņģī un zarnu traktā, sabiezē āda. Sabiezējumi rodas tur, kur uzkrājas pārāk liels kolagēna daudzums. Tomēr, patlaban nav datu, ka, lietojot kolagēnu iekšķīgi, tā varētu notikt, jo kolagēns neuzsūcas tik lielā daudzumā. Veseliem cilvēkiem kolagēna lietošana ir samērā droša.
Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas veselība'', Nr.14.