Kur slēpjas slaiduma atslēga?

ķermenis

 

Par zarnu mikrobiotu jeb mikrobiomu dēvē visu mikroorganismu kopumu, kas mīt mūsu zarnu traktā, – dažādas labās un sliktās baktērijas, vīrusus, sēnītes. Izrādās, mikrobiotai ir liela nozīme arī centienos saglabāt vēlamo ķermeņa svaru. Skaidro ''Anti-Aging Institute'' gastroenteroloģe Dr.med. Vita Skuja

Nopietni mikrobiotas pētījumi pasaulē notiek kopš septiņdesmitajiem gadiem, taču tikai pēdējos gados par to runā tiešām skaļi un cilvēkiem saprotamākā valodā. «Mikrobiota ir bezgala svarīga, jo no sākuma ēdam mēs, bet tālāk ēd arī baktērijas. Zarnu mikrobiotas veselība ir ļoti atkarīga no tā, ar ko mēs šos mikroorganismus barojam un kā pret tiem izturamies,» skaidro gastroenteroloģe Vita Skuja. «Zarnu mikrobiota dzīvo zarnās, taču savas mikrobiotas ir arī citās organisma vietās, piemēram, uz ādas, dzimumorgāniem un citviet. Resnajā zarnā mikroogranismu ir visvairāk. Tur atrodas arī mūsu imūnsistēmas šūnas, kuras, atbildot uz mikrobiotas kairinājumu, spēj izraisīt iekaisuma procesu visā organismā, tāpēc zarnu mikrobiotas veselība ir tik ļoti svarīga.»

Tomēr – pie speciālista

Pētījumos noskaidrota konkrētu baktēriju sugu saistība ar konkrētiem simptomiem, slimībām, palielinātu ķermeņa svaru. Gastroenterologs var izrakstīt piemērotus medikamentus (prebiotikas, probiotikas, postbiotikas vai simbiotikas), kas palīdz normalizēt situāciju zarnu traktā. «Speciālists izvēlas medikamentus saskaņā ar individuālajiem simptomiem, jo ir jāzina, kādu procesu, slimību vēlamies ietekmēt,» skaidro Vita Skuja. «Ja labo baktēriju ir vairāk, tās neļauj mums pieņemties svarā.

Vai palīdz zarnu tīrīšana?

Speciālisti neiesaka aizrauties ar dažādiem zarnu tīrīšanas produktiem vai procedūrām. Pētījumi ar īpašām pelēm, kuru zarnu traktā nebija nekādas mikrobiotas, rādīja bēdīgu ainu – zarnu barjerfunkcija bija ļoti sliktā stāvoklī, sākās dažādas autoimūnās slimības, vēži, alerģiskas reakcijas, ļoti samazinājās dzīves ilgums.

Varbūt veikt metāna-ūdeņraža elptestu?

Gastroenterologi, kas specializējas zarnu mikrobiotas veselībā, visai bieži saviem pacientiem iesaka veikt ūdeņraža un metāna (divas gāzes, ko savas vielmaiņas rezultātā izdala zarnu mikrobiota) elptestu. Tas parāda, kā darbojas zarnu mikrobiotas kopums, palīdz izprast novirzes no normas un noteikt, kādi ārstēšanas veidi ieteicami.

Ietekmējošie faktori

Viss, ko mēs apēdam, iziet caur kuņģi un zarnu traktu. Tas, cik labi apēstais sašķeļas un uzsūcas, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem.

  1. STRESS- Mūsdienās šis faktors ir ļoti būtisks. Ir somatiskā nervu sistēma, kas pakļaujas prāta darbībai, un veģetatīvā nervu sistēma, kuru nevaram ietekmēt, – tieši tā apgādā ar nerviem visu kuņģi un zarnu traktu.
  2. DIĒTA - Jāreducē neveselīgais – saldumi, čipsi, ātrās uzkodas, sviests, krējums, desas un citi pārstrādātie gaļas produkti. Ir pierādīts, ka zarnu mikrobiotai vislabvēlīgākās diētas ir Vidusjūras un Ziemeļvalstu. 
  3. NEVESELĪGI PARADUMI - Jāatmet smēķēšana, pārāk daudzās glāzes vīna, jāatsakās no mazkustīga dzīvesveida un jāsāk sportot – vajadzīgas vismaz 150 fiziski aktīvas minūtes nedēļā (slodzei jābūt tik lielai, lai cilvēks sāktu svīst).
  4. MIEGS - Ļoti svarīgi ir pietiekami izgulēties, jo miega bads rada stresu un veicina pastiprinātu kāri pēc ātrajiem ogļhidrātiem. Svarīgs ir ne tikai miega ilgums, bet arī tā kvalitāte.
  5. MEDIKAMENTI - Mikrobiotu ietekmē visi medikamenti, ko lietojam, jo īpaši – antibiotikas. Ja nepieciešams, medikamenti, protams, ir jālieto, bet papildus jāseko, kā uzlabot zarnu mikrobiotu.

Vairāk lasiet žurnāla ''Ieva'' 2021. gada aprīļa izdevumā