Kas sievieti pamudina mākslīgi uzlabot ārējo izskatu?
Ar mākslīgu ārienes uzlabošanu saprot gan uzlabojumus, kas veikti ar grimu, gan dažādu invazīvu vai neinvazīvu estētisku (kosmētisku, piemēram, estētiskās dermatoloģijas, procedūru) vai kosmētiskās ķirurģijas palīdzību, stāsta '''Anti - Aging Institute'' un ''Capital Clinic Riga'' ārste psihoterapeite, psihosomatiskās medicīnas speciāliste Agnese Sperga
Sievietes paštēls - kā tas ietekmē (ne-)apmierinātību ar ķermeņa izskatu
Paštēls ir sievietes priekšstats (koncepts) un sevis izjūta. Šis priekšstats ļauj sievietei aprakstīt sevi, piešķirt sev raksturīgās iezīmes - inteliģenta, skaista, talantīga, labsirdīga vai aizmāršīga, slinka, gausa u. c. Šīs pazīmes veido kopēju attēlojumu par sievietes stiprajām pusēm un trūkumiem. Sievietes paštēls ietver arī sava ķermeņa uztveri. Tas atspoguļo to, kā sieviete domā, jūtas un attiecas pret savām fiziskajām īpašībām, tostarp pret ķermeņa izskatu.
Balstoties uz šo spoguļattēlu, sievietei veidojas vai nu veselīgs, vai neveselīgs paštēls. Veselīga paštēla gadījumā sieviete spēj apzināties savu vērtību un potenciālus, vienlaikus pieņemot savus trūkumus un ierobežojumus. Savukārt neveselīga paštēla gadījumā sieviete koncentrējas uz savām nepilnībām un kļūdām, sagrozot realitāti.
Ideālais “Es” - uz ko sieviete tiecas savā izskatā
Ikvienam cilvēkam ir ideālais priekšstats par sevi jeb ideālais "Es”, respektīvi, tas, kādam būtu jābūt, uz ko būtu jātiecas gan personīgo īpašību, morālo vērtību un inteliģences ziņā, gan arī izskata un koptēla ziņā. Tas nosaka arī cilvēka pašvērtējumu, tātad savu spēju un īpašību vērtējumu attiecībā pret šo konkrēto atskaites punktu, tātad ideālo “Es”. Šī atskaites punkta pamati veidojas ģimenē. Un caur šo prizmu tiek papildināti sabiedrības un citu tuvu cilvēku vai autoritāšu (draugu, skolotāju, sabiedrībā pazīstamu cilvēku - slavenību, TV zvaigžņu u.c.) iespaidā. Pretstatā šim ideālajam "Es” ir reālais "Es” - tas, kādu sevi cilvēks reāli saskata -ar savām stiprajām un vājajām pusēm. Varētu teikt, ka šis reālais "Es” ir cilvēka paštēls.
Sievietes personība nosaka izskata lomu paštēlā
Sievietes paštēls nav atdalāms no viņas personības un ar to saistītu individuālu uzvedības, manieru, vēlmju, emocionālu sarežģījumu un vērtību sistēmu. Tas noteiks, kādu lomu sievietes paštēlā ieņems āriene un kādu iespaidu par sevi ar ārējo tēlu viņa vēlēsies atstāt uz citiem, kā arī to, uz ko vēlēsies likt uzsvaru, kam pievērst uzmanību un ko paslēpt un notušēt. Tā, piemēram, sieviete, kura iekšēji jūtas ļoti tukša un nedroša un vienlaikus vēlas iekļauties cilvēkos, būt populāra konkrētā grupā, kompensatori varētu izcelt savu ārieni, turklāt, ja viņai ir ļoti svarīga arī citu apbrīna, tad jo īpaši svarīgs būs ļoti izkopts un perfekts izskats. Ja ģimenē izskatam tikusi pievērsta pastiprināta uzmanība, tad pastāv liela varbūtība, ka tas būs tas, kam lielu daļu no sava apzinātā vecuma sieviete pievērsīsies.
Centieni rast paliekošu emocionālu labsajūtu ar ārējā izskata uzlabošanu
Cilvēki mēdz fantazēt par to, kā viņi jutīsies, kad aizbrauks izsapņotā ceļojumā, nopirks skaistu apģērbu vai iegādāsies sen kārotu elektroierīci. Tāpat šeit var minēt izsapņotas ķermeņa formas - apjomīgas krūtis, slaidu vidukli, taisnu degunu, pilnīgas lūpas un gludu ādu. Sieviete var domāt: “Tad, kad es saīsināšu savu garo degunu, tad gan es būšu laimīga, ar prieku došos satikt draugus, pilnvērtīgi pavadīšu savu brīvo laiku un vīru mīlēšu stiprāk!” Viņas var ļoti nofokusēties uz to, kas viņām būtu jāizdara, jāizlabo vai jāiegūst, lai justos laimīgas, mierpilnas, atpūtušās vai entuziastiskas.
Visām skaistumkopšanas procedūrām un kosmētiskajai ķirurģijai ir savi noteikti riski
Daudzas sievietes meklē estētiskās procedūras, lai risinātu citas problēmas savā dzīvē. Tomēr vilšanās procedūras vai operācijas iznākumā var būtiski ietekmēt sievietes emocionālo labsajūtu. Ir bīstami uzskatīt, ka kosmētiskā procedūra dzīvē visu padarīs labāku. Pirms kosmētisko procedūru veikšanas svarīgi ir rūpīgi pārdomāt iespējamās sekas un izsvērt savus emocionālos motīvus.
Vairāk lasiet portālā "Ārsts.lv"