Premenopauzes periodā ir laiks sākt domāt par hormonu kompensāciju un ādas īpašu lutināšanu
Pirmās izmaiņas — gan vizuālās, gan fiziskās — pamana jau premenopauzes laikā. Kā palēnināt organisma un šūnu novecošanos, cik liela loma tajā ir hormonu aizstājterapijai, atbild "Anti - Aging Institute" Dr. med. Jana Janovska, dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas Preventīvās un pret-novecošanās asociācijas prezidente.
Līdz ar nodzīvotajiem gadiem izsīkst hormoni. Taču tieši hormoni ir ķīmiskās signālmolekulas, kas regulē organisma metabolismu, audu augšanu un ķermeņa attīstību. Tie ietekmē pašsajūtu, garastāvokli, ādas kvalitāti, ārējo estētisko pievilcību. Tāpēc jau premenopauzes periodā (divus līdz desmit gadus pirms menopauzes iestāšanās) ir laiks sākt domāt par hormonu kompensāciju un ādas īpašu lutināšanu. Savukārt, iestājoties menopauzei (beidzoties menstruālajam ciklam un estrogēniem nesintezējoties), līdzās pārdomātai sejas ādas kopšanai, uzturam un fiziskajām aktivitātēm hormonālā aizstājterapija it īpaši spēj uzlabot sievietes dzīves kvalitāti.
Hormonālās novecošanās pazīmes ādai:
• Padziļinātas krunciņas
• Ādas elasticitātes zudums (sejas ovāla noslīdējums)
• Pigmentācija, seborejiskās keratozes, jaunveidojumi, pirmsvēža ādas stāvokļi
• Ādas sausums un raupjums
Hormonālā aizstājterapija
Ir dažādi preparāti un veidi, kā organismam nodrošināt trūkstošos hormonus:
• aplicējot uz ādas (krēms);
• vaginālā ievadīšana (gels);
• uzdzerot glāzi ūdens vai aplicējot zem mēles vai vaiga (tabletes vai kapsulas).
Hormonālajā aizstājterapijā izmanto sintētiskos hormonus, bioidentiskos hormonus un medicīnas augu ģenēzes preparātus (fitoestrogēnus). Bio-identiskie hormoni ir visdrošākie, jo to ķīmiskā struktūra ir identiska sievietes dabīgajam hormonam. Arī to efektivitāte ir daudz augstāka nekā sintētiskiem preparātiem, jo arī bio-mehānisms un darbības ceļš fizioloģiski ir identisks sievietes dabīgā hormona darbībai. Sintētisko hormonu pielietošana var paaugstināt hormona terapijas radītos riskus — trombozes un vēža attīstību.
Fitoestrogēni ir augu izcelsmes aktīvās vielas un dabiskie savienojumi, kas atrodami dabas resursos, un to struktūra ir līdzīga estrogēniem. Lai gan vairāku veidu augu savienojumus klasificē kā fitoestrogēnus, visvairāk pētītie no tiem ir izoflavoni un lignāni. Sākotnēji fitoestrogēni nav aktīvi, taču zarnu baktērijas tos metabolizē par aktīviem savienojumiem. Fitoestrogēniem ir līdzīga iedarbība uz ķermeni, un dažām sievietēm tie var kļūt par alternatīvu bioidentiskajiem HAT (hormonālajai aizstājterapijai). Fitoestrogēni lieliski iederas pirmsmenopauzālajā periodā, kad var sagatavot organismu menopauzei.
Ko meklēt krēmu sastāvā?
✓ Antioksidanti, vitamīnu komplekss, taukskābes, hormoni palīdz ādas atjaunošanai un reģenerācijai.
✓ Epidermas augšanas faktors (human oligopeptide-1), peptīds paātrina ādas atjaunošanos, stimulē kolagēna produkciju dermā, paātrina šūnu metabolismu.
✓ Peptīdi — īsi olbaltumu ķēžu kompleksi, kuri sastāv no alfa aminoskābju gala produktiem, kas regulē vairumu no bioķīmiskiem procesiem organismā. Peptīdu priekšrocības ir ļoti mazs izmērs, tāpēc tie viegli difundē dermā un aktīvi iedarbojas uz ādas re-ģeneratīvajām spējām.
✓ Kolagēns — dermas matrices pamatsastāvdaļa. Līdz ar nodzīvotajiem gadiem samazinās gan tā daudzums, gan tā sintēze. Vislabāk āda uzsūc hidroksilēto jūras kolagēnu. Atjaunojas ādas elasticitāte, izlīdzinās mīmikas krunciņas un mikroreljefs.
✓ Retinols — A vitamīns. Tā deficīts rada ādas raupjumu. Retinols efektīvi atloba sejas ādu, reģenerē, tam piemīt depigmentācijas īpašības.
✓ Progesterons — uzlabo ādas tonusu, savelkot ādu, svarīgs hormons kolagēna veidošanai un dermas matrices nostiprināšanai.
✓ Estrogēns — piedalās šūnu dalīšanās procesā un ādas reģenerācijā. Pielietojot estrogēnu saturošos krēmus, āda kļūst tvirtāka un sīkās krunciņas pazūd.
✓ Melatonīns — apstādina un cīnās pret apkārtējās vides negatīvajiem kairinātājiem (centrālā apkure, UV starojums), stiprina ādas imūno sistēmu, pasargā no saules radītiem fotobojājumiem.
✓ Alfa lipolskābe — potenciāls ādas antioksidants, kas ietekmē ādas šūnu reģenerāciju, piemīt šūnu protektīvās īpašības.
Vairāk lasiet žurnālā "UNA" 2020.gada augusta izdevumā