''Veselības centrs 4'' piedalās pretnovecošanās, rozācijas un aknes līnijas dermokosmētisko produktu pētījumā
''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' un ''Dermatoloģijas klīnika'' sadarbojas ar eko kosmētikas un ādas kopšanas produktu ražotāju – uzņēmumu SIA ''Labrains'', jauna kosmētikas zīmola izveidotāju, un piedalās Latvijā radītu inovatīvu, videi draudzīgu augstas kvalitātes produktu testēšanā. Tie paredzēti novecošanās pazīmju, rozācijas, dermatīta un aknes simptomu mazināšanai. Tik plašs vietējā ražojuma dermokosmētiskās līnijas pētījums Latvijā līdz šim nav veikts. Pētījums klasificējams kā prospektīvs, randomizēts, kontrolēts, kas apliecina tā kvalitāti un rezultātu ticamību. Jauno dermokosmētikas produktu ienākšana tirgū paredzēta šī gada oktobrī.
Lai sniegtu maksimāli objektīvākus produktu testēšanas rezultātus, pētījuma dalībniekiem ''Anti-Aging Institute'' pirms testēšanas, tās vidusposmā un noslēgumā tika veikta fotodokumentācija, kā arī pārbaudes ar jaunākās paaudzes VISIA Skin Analysis® sejas ādas stāvokļa kvantitatīvu analīzes sistēmu. Tā nodrošina šobrīd precīzāko un ātrāko profesionālo sejas ādas stāvokļa kvantitatīvo analīzi, ļaujot noteikt virspusējas un dziļāku ādas slāņu izmaiņas, kas ar neapbruņotu aci nav saskatāmas. Fotoattēli tiek saglabāti VISIA Skin Analysis® datu sistēmā, lai maksimāli objektīvi izvērtētu lietoto produktu un/vai veikto procedūru rezultātus dinamikā.
Pētījuma dalībniekiem bija iespēja klātienē apmeklēt ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Anti-Aging Institute'' un ''Dermatoloģijas klīnika'' ārstu dermatologu izglītojošos seminārus un konsultācijas par rozāciju, tās terapijas iespējām un profilaktiskiem pasākumiem, kā arī saņemt individuālu VISIA Skin Analysis® sejas ādas stāvokļa analīzi ar turpmākām rekomendācijām.
''Rozācija ir sabiedrībā plaši sastopama hroniska ādas slimība, kas skar aptuveni 2-22% gaišādaino populācijas. Tās sastopamība pasaulē ar katru gadu pieaug. Visbiežāk tā skar sejas centrālo daļu, un raksturīgākās sūdzības ir ādas apsārtums - ar vai bez iekaisīgiem izsitumiem, paplašināts asinsvadu tīklojums, kņudināšanas un dedzināšanas sajūta. Smagākos gadījumos papildus var novērot acu apsārtumu, asarošanu vai gluži pretēji – acu sausumu vai rinofīmu jeb sārtu, apjomā palielinātu degunu. Tai ir būtiska ietekme uz pacientu dzīves kvalitāti un socializāciju. Pacientu aptaujā lielākā daļa atzīmē, ka ārējais izskats negatīvi ietekmē profesionālo izaugsmi, daļa pacientu šī iemesla dēļ zaudē darbu, daudzi jūtas nepārliecināti par sevi, līdz pat depresijas attīstībai'', stāsta ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatoloģe Lana Kasparane.
Vēl joprojām nav pilnīgu datu par rozācijas cēloņiem, taču ir apzināti visbiežākie saasinājumu provocējošie faktori:
- ultravioletais starojums (81%);
- emocionālā spriedze (79%);
- augsta gaisa temperatūra (75%);
- stiprs vējš (57%);
- intensīva fiziskā slodze (56%);
- alkohols (52%);
- zema gaisa temperatūra (46%);
- kosmētika (27%);
- medikamenti (15%);
- ikdienas uzturs (8%);
- var būt arī saistība ar tādiem mikroorganismiem kā Demodex folliculorum un Helicobacter pylori.
''Līdz šim rozācijas ārstēšanā izmantoto medikamentu mērķis ir simptomātiski mazināt redzamās ādas izmaiņas un subjektīvās sajūtas, kā arī aizkavēt slimības progresu dinamikā. Daudz rozācijas skartas ādas stāvokļa uzlabošanā iespējams paveikt ar lāzerterapiju, tomēr atbilstošai un mērķtiecīgai ikdienas sejas ādas kopšanai ir neatsverama nozīme veiksmīga rezultāta sasniegšanai,'' atzīst Dr. Kasparane.
''Labrains'' izstrādātajos kosmētikas līdzekļos tiek izmantotas tikai Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (EK) Nr.1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem atbilstošas dabīgas izcelsmes vielas, kuru efektivitāti ir testējuši izejvielu ražotāji.
Pētījuma mērķis – novērtēt novecošanās, rozācijas un aknes skartas ādas ikdienas sejas kopšanai paredzēto dermokosmētikas līdzekļu ietekmi uz sejas ādas stāvokli un dzīves kvalitāti pacientiem ar ādas novecošanās pazīmēm, rozāciju un akni. Tajā pēc brīvprātības principa piedalījās pilngadīgas personas ar rozāciju, akni un ādas novecošanās pazīmēm, kas 56 dienas lietoja ''Labrains'' zīmola kosmētikas produktus. Pētījuma laikā ādas izmaiņām tika sekots līdzi ar VISIA Skin Analysis® analīzes sistēmu.
Rozācijas testa grupā tika iekļauti dalībnieki ar šādām sejas ādas izmaiņām un sūdzībām:
- pastāvīgs apsārtums;
- apsārtums, kas rodas vai pastiprinās dažādu ārējo faktoru ietekmē – strauja gaisa temperatūras maiņa, karsts un ass ēdiens, stress, alkohola lietošana;
- izteikti redzami sīkie asinsvadi;
- sārti un/vai balti izsitumi uz apsārtuma fona;
- iepriekš diagnosticēta rozācija;
- hrono- un fotonovecošanās pazīmes – nevienmērīgs ādas tonis, nelīdzens ādas mikroreljefs un elasticitātes zudums u.c.
Produktu testēšana norisinājās no 2020. gada janvāra līdz 2020. gada maijam, tajā piedalījās 71 brīvprātīgais dalībnieks ar rozāciju, akni un ādas novecošanās pazīmēm vecumā no 24 līdz 67 gadiem. Šobrīd pētījums atrodas beigu posmā, notiek iegūto datu apkopošana un individuālo rezultātu izsniegšana dalībniekiem. Datu apstrādes procesā veikta respondentu grupēšana atbilstoši izvirzītajiem pētījuma jautājumiem. Datu apstrāde veikta, izmantojot statistiskās datu apstrādes programmu - SPSS (Statistical Package for the Social Sciences), veicot aprakstošo un secinošo datu analīzi. Secinošās statistikas ietvaros, lai veiktu atšķirību analīzi, izmantota neparametriskā metode - Vilkoksona rangu zīmju tests (Wilcoxon Signed Ranks Test), kā arī, lai noteiktu savstarpējās sakarības, veikts Pīrsona korelācijas tests. Datu analīze veikta, balstoties uz trim savstarpēji saistītiem mērījumiem – pirms kosmētikas lietošanas uzsākšanas, aptuveni pēc 28 kosmētikas lietošanas dienām un pēc 56 kosmētikas lietošanas dienām.
Pētījums apliecina, ka ikdienas ādas kopšanas līdzekļi var sniegt labus rezultātus rozācijas un aknes sūdzību mazināšanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā - lietojot ''Labrains'' rozācijas dermokosmētiku trīs mēnešu laikā ievērojami uzlabojās ādas tekstūra un mirkoreljefs, mazinājās apsārtums un porfirīnu jeb baktēriju biosintēzes galaproduktu daudzums. Tāpat pēc trīs mēnešu ''Labrains'' dermokosmētikas lietošanas ievērojami uzlabojās dalībnieku pašvērtējums – viņiem vairojās prieks, uzlabojās attiecības ar partneri, ādas apsārtums mazāk ietekmēja dažādas aktivitātes, mazinājās apmulsums vai kautrīgums ādas stāvokļa dēļ.
''Labrains'' zīmola izveidotāja Līga Brūniņa neslēpj: ''Tas bija liels gods un atbildība darboties kopā ar dermatoloģiskā pētījuma dalībniekiem, īpaši - iegūto vērtīgo atziņu dēļ. Bija patiess prieks palīdzēt ar sejas ādas problēmām nomāktam cilvēkam atplaukt par pašapzinīgu personību. Ar nepacietību gaidām atkārtotu tikšanos jaunu zinātniski pamatotu un drošu ekokosmētikas produktu novērtēšanā.''