Tā nav lieliska dzimumdzīve, bet apgrūtinoša slimība. Būtiskākais par nimfomāniju

Gana daudz tiek runāts par to, ka vīriešiem seksu gribas daudz biežāk un vairāk nekā sievietēm. Tāpēc iedomās sieviete ar ļoti aktīvu, pat neremdināmu dzimumdziņu, ļoti iespējams, ir katra vīrieša sapnis. Tomēr, satiekot dāmu, kas vēlas mesties palagos bez pārtraukuma, sapnis var pārvērsties par murgu, jo, iespējams, izrādās – viņas dzimumdziņa nav kontrolējama un to nespēj apmierināt neviens. Šādas sievietes sauc par nimfomānēm.

Nimfomānija

Seksuālā disfunkcija ar nelabvēlīgu ietekmi uz dažādiem dzīves aspektiem

Tīmeklī uzmeklējot, kas tad ir nimfomānija, tā tiek skaidrota kā slimīgi kāpināta sievietes dzimumdziņa. 

Daktere Ieva Briedīte par nimfomāniju skaidro: ''Nimfomānija ir vēsturiski un medicīniski lietots termins seksuālās uzvedības un impulsu kontroles traucējumiem sievietēm, ko mūsdienās pazīst arī ar terminu hiperseksualitāte, lai gan arī par šo traucējumu veidu dažādiem autoriem un pētniekiem viedokļi joprojām atšķiras. Pašlaik lietotajā SSK-10 slimību klasifikatorā šo stāvokli definē psihisko un uzvedības traucējumu sadaļā ar nosaukumu ''Pārmērīga seksuāla tieksme''. Tas arī norāda šī stāvokļa ciešo saistību ar psihoemocionālās veselības traucējumiem.

Situācijas problēma ir tajā, ka personai ir grūtības regulēt seksuālo tieksmju impulsus un rezultātā tiek realizēta uzvedība, kas var negatīvi ietekmēt pašu personu un apkārtējos sabiedrības locekļus.''

Daktere Agnese Sperga par nimfomāniju stāsta: ''Nimfomānija ir seksuāla disfunkcija – novirze no seksuālās uzvedības normas –, ko raksturo pārmērīga un nekontrolējama seksuālā tieksme, uzmācīgas domas par seksu un ļoti biežas dzimumattiecības ar daudz un dažādiem partneriem. Šo terminu lieto, tieši attiecinot uz sievietēm, bet vīriešiem šo traucējumu dēvē par satiriāzi.

Nimfomānijas gadījumā uzmācīgās domas cilvēkam rada trauksmi, savukārt darbība, piemēram, partnera meklējumi, savaldzināšana un dzimumakts, sniedz īslaicīgu atvieglojuma sajūtu un mazina trauksmi. Tas noved pie kompulsīvas uzvedības. Sievietei tās būs atkārtotas dzimumattiecības, ko pirms tam būs pavadījušas nepārvarami uzmācīgas domas un sajūtas, ka tas ir jādara. Šo uzvedību ir grūti kontrolēt.

Nimfomānēm ir raksturīga ļoti bieža dzimumpartneru maiņa. Bieži vien partneri ir dažāda vecuma un arī dzimuma. Partneru meklēšana un mainīšana visbiežāk notiek ļoti pēkšņi un impulsīvi. Ar šiem partneriem nimfomāne nemeklē nedz ilgtermiņa attiecības, nedz emocionālu kontaktu. Partneri pārsvarā tiek uzlūkoti kā objekti ar mērķi gūt seksuālu apmierinājumu.

Tā rada emocionālu distresu un citu nelabvēlīgu ietekmi uz dažādiem dzīves aspektiem. Šie cilvēki bieži jūt kaunu, vainas izjūtu, riebumu un pat izmisumu par to, ka nespēj kontrolēt savas domas, jūtas un rīcību. Var būt intensīvas depresīvas izjūtas – par to, ka nespēj gūt apmierinājumu, jūtas tukši, vientuļi, nespēj justies laimīgi attiecībās, var būt spēcīga izjūta par sevi kā neveiksminieku. Šī izjūta izriet no nespējas sevi kontrolēt, zema pašvērtējuma, nespējas iziet no destruktīvā apļa, kā arī atkarību pievienošanās, piemēram, alkoholisms, narkotiku atkarības u. c.

Nimfomānes nodarbojas arī ar kompulsīvu masturbāciju, kuras biežums varbūt līdz padsmit reizēm dienas laikā, dažkārt izraisot ādas traumas vai kairinājumu, intensīvu noguruma sajūtu un pat sociālus un profesionālus sarežģījumus.

Jau tas, ka nimfomānijai raksturīga bieža dzimumpartneru maiņa, liek saprast, ka tā nāk līdzi ar dažādiem riskiem veselībai. Daktere Briedīte uzskaita ginekoloģiskos: ''Ja runājam par ginekoloģiskiem riskiem, tad šādas uzvedības rezultātā ir daudz lielāks risks saslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), kā arī nodot tās citiem, iestāties nevēlamai grūtniecībai, izjukt stabilām partnerattiecībām, kā arī notikt sociālai izolācijai, jo var gadīties, ka nekontrolētās seksuālās uzvedības rezultātā tiek pārkāptas sociālās uzvedības normas darbā, draugu lokā vai ģimenē.''

Daktere Sperga teikto apstiprina un papildina: ''Šie indivīdi pakļauj sevi dažādām psihiskām un ziskām veselības problēmām, piemēram, STS, nevēlama grūtniecība, seksuāla vardarbība, kā arī ir liels risks attiecību problēmām un citiem sarežģījumiem darba un profesionālā sfērā.''

Romantisku attiecību veidošana apgrūtināta vai neiespējama 

Iepriekš daktere Sperga jau minēja, ka cilvēkiem nimfomāniem ir grūti vai neiespējami veidot noturīgas, ilgstošas un emocionāli tuvas romantiskās attiecības. Iemesli tam ir dažādi. ''Bieži tas saistīts ar bailēm no atraidījuma vai bailēm par personīgās autonomijas zaudēšanu. Ātri kļūst garlaicīgi attiecībās – līdz ko zūd partnera idealizācija, meklē citus partnerus. Bieži šīs sievietes pašas jūtas iekšēji tukšas, neveiksmīgas un garlaicīgas. Nepieciešami ārēji pastiprinājumi pašvērtības celšanai, ko nodrošina iesaistīšanās daudzās īslaicīgās seksuālās attiecībās.

Tāpat problēmas var būt citās attiecībās – ģimenē, ar draugiem vai kolēģiem un paziņām. Tas savukārt var būt saistīts ar izteiktu impulsivitāti. Šie cilvēki nespēj būt pastāvīgi vai konsekventi, pakļauj sevi riskam un pašdestruktīvai rīcībai. Varētu būt, ka ir viegli aizkaitināmi, koniktējoši, ātri aizsvilstas vai apvainojas. Šādiem cilvēkiem būs raksturīgs arī empātijas decīts. Tas nozīmē, ka ir grūtības vai nespēja iztēloties, kā citi cilvēki jūtas, kā paša rīcība varētu emocionāli ietekmēt otru, kā arī ir grūti izprast otra cilvēka vajadzības un vēlmes. Tā ir būtiska spēja, lai izveidotu emocionāli tuvas attiecības.

Turklāt impulsīvās seksuālās darbības rada vainas izjūtu, kaunu, riebumu un bailes, kas tikai pastiprina iekšējo spriedzi, tas liek vēl vairāk iesaistīties seksuālās aktivitātēs, lai mazinātu emocionālo diskomfortu.

Līdzīgi kā pie dažādām atkarībām, seksuālās aktivitātes var tikt slēptas, parādās noslēpumi attiecībās, par to tiek melots partnerim, draugiem, ģimenei un citiem. Tuviniekiem to atklājot vai atmaskojot, tiek ietekmēta uzticēšanās, kā arī veidojas attiecību sarežģījumi,'' par nimfomānijas ietekmi uz dažāda veida attiecībām stāsta psihoterapeite.

Visu rakstu lasiet Delfi attiecību sadaļā. /11.03.2020/ Konsultē ''Anti-Aging Institute'', Rīgas Stradiņa universitātes psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārste-psihoterapeite Dr. Agnese Sperga, ''Capital Clinic Riga'' ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dr. Ieva Briedīte un Rīgas Stradiņa universitātes docente, seksopatoloģe, psihoterapeite Dainis Balodis.