Saulainajās dienās nereti aizmirstam par piesardzību
Pirmā palīdzība, ja saules bijis par daudz
Ja, uzturoties saulē, ādā jūtama kņudināšana, it kā durstītu ar sīkām adatiņām (vienalga – seju, pieri, muguru vai jebkuru citu ķermeņa daļu), tas ir signāls, ka āda deg.
Rīkojies nekavējoties!
Pirmais solis: tūdaļ pārtrauc uzturēties tiešā saulē un dodies ēnā. Ideālā variantā atvēsini ādu – ja vari, iemeties ūdenī, ja ne, noskalojies vēsā dušā.
Lai pārtrauktu sildošo efektu, pietiek pat ar pāris sekundēm – ilgstoša uzturēšanās ūdenī ādu sausina vēl vairāk. Ja pēc peldes karstuma sajūta nemitējas, turpini atvēsināt ādu ar vēsām kompresēm (labi der dvielītī ietīta saldētu zaļo zirnīšu paka, to gan uzliek uz īsu mirkli, lai neapsaldē ādu; der arī auksta melnā vai kumelīšu tēja). Ādas atvēsināšanai var lietot arī izsmidzināmu termālo ūdeni. Tas ātri iesūcas ādā, rada patīkamu sajūtu, īpaši noderīgs sejas un dekoltē rajonā, uz rokām un pleciem.
Otrais solis: maigi, bez berzēšanas uzklāj vai uzsmidzini mitrinošu līdzekli, kas veldzē un nomierina ādu. Nekādā gadījumā neliec uz sakarsušās ādas krējumu, eļļu vai citus produktus, kas satur taukvielas!
Zem taukainā pārklājuma karsēšanās turpinās – efekts ir tieši tāds pats kā uz karstas pannas, tauki vada un notur siltumu, pastiprina termālo iedarbību. Pārsauļotu ādu nedrīkst arī apslacīt ar stipru alkoholu. Tas gan it kā uz brīdi noņem dedzinošo sajūtu, tomēr spēcīgi izsausina ādu.
Trešais solis: iekšķīgs atbalsts. Saules apdegums ir iekaisuma reakcija, tādēļ pirmajās stundās var lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (ibuprofēns, aspirīns, paracetamols), kas uzreiz mazina dedzinošo sajūtu un iekaisuma reakciju.
Papildus ļoti daudz jādzer, jo caur apdedzināto vietu viss ķermenis zaudē daudz šķidruma un dehidratizējas.
Kā izvēlēties pēcsauļošanās krēmu?
Visās kosmētiskajās sauļošanās sērijās ir speciāli līdzekļi, kas labi palīdz tikt galā ar pārsauļošanās sekām. Tie atvēsina, mitrina un baro ādu, atjauno tās dabisko pH līmeni, mazina UV staru nodarītos bojājumus.
Tomēr to lietošana ir atkarīga gan no tā sastāva, gan konkrētās situācijas. Ja āda ir sarkana, ieteicams lietot vieglus seruma vai gelveida produktus, kas veidoti uz ūdens bāzes, ar alveju, ārstniecības augu ekstraktiem, glicerīnu utt. Krēmu, kas rada uz ādas viegli taukainu sajūtu, pirmajā dienā nevajadzētu likt, labāk nākamajā.
Kad pirmais karstuma vilnis ir pārvarēts, ir svarīgi ādu mitrināt. Pēcsaules līdzekļi satur dziedējošas sastāvdaļas, populārākā ir alvejas sula, arī aļģes, lakrica, hialuronskābe, dažādi augu ekstrakti – kumelīte, piparmētra, salvija –, pantenols, A un E vitamīns, kas mazina kairinājumu un apsārtumu.
Vai pēcsauļošanās krēmus ir vērts lietot arī tad, ja nav apdeguma?
Var lietot arī mitrinošu krēmu, bet pēcsaules līdzekļi darbojas efektīvāk. Saule dehidratē ādu, tāpēc tā vienmēr kļūst sausāka un izžūst, arī tad, ja neesam apdeguši, turklāt saules staru ietekmē šūnu bojājums rodas visiem – gan cilvēkiem ar pavisam gaišu ādu, kas tūlīt apdeg, gan tiem, kuri iegūst skaisti brūnu ādas toni. Visiem ieteicams divreiz dienā lietot mitrinošus līdzekļus. Speciālie pēcsaules līdzekļi vienlaikus palīdz izcelt un nostiprināt iedegumu, piešķirot ādai vasarīgu starojumu. Šiem produktiem pievieno gaismu atstarojošus pigmentus, bēta karotīnu, burkānu ekstraktu, karameli, kas palīdz uzturēt ādas svaigumu un viegli brūnu, mirdzošu toni.
Vairāk lasiet žurnālā "Ieva" 2020.gada augusta izdevumā