Saudzē savu ādu ar speciālo UV apģērbu
Ādas ārsti atkal un atkal atgādina: nesauļojies, bet, ja ej saulē, lieto ādas aizsargkrēmu ar augstu saules aizsardzības faktoru (SPF) – ņem to, kuram ir visi 50! Tagad šiem padomiem vari pievienot arī ieteikumu saulainā laikā pie jūras vai garos pārgājienos valkāt īpašo apģērbu, kas pasargā pret UV stariem.
Jo blīvāks, jo labāk
Speciālais UV apģērbs pasargā daudz labāk. Tas šūts no sintētisko šķiedru auduma, kas veidots īpaši blīvs, turklāt vēl īpaši apstrādāts ar vielām, kas staru caurkļūšanu padara gandrīz neiespējamu. UV apģērbs turklāt ātri žūst, tāpēc sargā arī drīz vien pēc tam, kad izmircis.
UV apģērbam, tāpat kā saules aizsargkrēmiem, ir vairākas klases, ko apzīmē ar UPF (šķiedras spēja aizsargāt pret UV stariem):
1. klase – ar viszemāko UPF, 15–40: aiztur līdz 93 procentiem saules staru;
2. klase – ar vidēji augstu UPF, 25–40: aiztur 96–97 procentus saules staru;
3. klase – ar visaugstāko UPF, 40–50 vai vairāk: aiztur 97–98 procentus saules staru.
- Tāpēc, ja gribi iegādāties šādu apģērbu, labāk pērc lielu un pazīstamu ražotāju preci!
- Tādus piedāvā gan daudzi apģērbu, gan sporta preču zīmoli, kas precei sniedz garantiju.
- Visticamāk, šīs firmas, lai nekaitētu savai reputācijai, tomēr papūlēsies izgatavot patiešām sargājošus apģērbus.
Proti, izveidot īpašo pārklājumu nav nemaz tik vienkārši.
- Tekstils tiešā veidā nesaistās ar vielām, kas atstaro saules starus. Ir vajadzīgas vēl citas vielas, kas pilda tādu kā tiltiņa funkciju – palīdz aizsargvielai pieķerties tekstila šķiedrai.
- Tātad aizsargājošā apģērba kvalitāte atkarīga no tā, kāda materiālu kompozīcija izraudzīta, un to visu var paveikt tikai tad, ja pieejamas modernas un dārgas tehnoloģijas.
- Sarežģītais ražošanas process sadārdzina arī galaproduktu – vieglie un košie UPF apģērbi nav no lētajiem.
Ja pērc UPF apģērbu, raugies arī, lai tas tev labi derētu: ja būs par mazu, šķiedras izstiepsies, starp tām veidosies šķirbas, pa kurām saules stari piekļūs ādai. Arī staipīts, burzīts, nesaudzīgi mazgāts un pat glabāts UPF apģērbs noveco ātrāk, jo samazinās tā blīvums un atdalās pārklājums.
Vēl viens padoms – speciālo apģērbu izvēlies tumšā krāsā: tumši zilu, bordo, melnu. Tas tev var likties pretrunā ar līdz šim daudzināto ieteikumu saulainā laikā ģērbties gaišā apģērbā, kas saules starus atstaro. Tā patiešām ir, bet speciālais apģērbs starus absorbē, nodrošinot labāku aizsardzību nekā gaišais.
Kop un lolo!
- Speciālo UPF apģērbu, kas izmantots aktivitātēs jūrā, pēc lietošanas izskalo vēsā ūdenī, lai uz tā nepaliek sāļais jūras ūdens.
- Vislabāk mazgā ar rokām – vieglām, maigām kustībām. Nemazgā karstā ūdenī! Neberzē, nežņaudzi! Pēc izmazgāšanas neizgriez! Vienkārši drusku izspaidi mitrumu.
- Ja tomēr liec veļas mašīnā, izvēlies saudzīgo režīmu, bet neizmanto centrifūgu.
- Nežāvē žāvētājā! Vienkārši izkarini, bet vislabāk – ļauj, lai izžūst uz horizontālas virsmas.
Vairāk lasiet žurnālā "Ievas Veselība" 2020. gada jūlija izdevumā