Miegs un novecošana

Miegs un novecošanaAtziņa, ka miega kvalitāte ietekmē veselību, ārējo izskatu un darba spējas, ir zināma katram. Kvalitatīvs miegs ir viens no svarīgākajiem pretnovecošanās faktoriem un, gadiem ejot, šī aspekta nozīme tikai pieaug. Miega traucējumus var izraisīt stress, apgaismojums, troksnis, saslimšana, neatbilstoša temperatūra, sveša vide, laika joslu maiņa un citi šķietami ikdienišķi faktori. Bet kāpēc noguruma pēdas, kuras nedzēš pat stiprākās kafijas tase, tik ātri un paliekoši atspoguļojas tieši sejā?

Melatonīns –  vairāk nekā tikai miega hormons

Atbilde slēpjas hormonā – melatonīnā. Melatonīns ir spēcīgs organisma antioksidants, kas pasargā šūnas no brīvajiem radikāļiem un oksidatīvā stresa. Ja šī hormona sintēze organismā ir nepietiekama, nelabvēlīgi tiek ietekmēta spēja iemigt un miega kvalitāte. Bet ne tikai! Melatonīna trūkums provocē glikācijas procesu asinīs, kura sekas vizuāli izpaužas kā ādas tonusa zudums - kolagēna audi salīp, sliktāk notur ūdeni un deformējas, palēninot dabīgos ādas atjaunošanās procesus.

Noguris izskats kā brīdinājums

Glikācija ir ļoti nopietns faktors hronisku slimību attīstībai, jo īpaši cukura diabētam, kardiovaskulārām un onkoloģiskām slimībām. Melatonīna deficīts paaugstina arī iekaisuma procesus organismā - attīstās nervaudu, muskuļaudu, asinsvadu bojājumi un no tā izrietošo slimību attīstība. Pēdas, ko redzam nogurušā sejā, var būt priekšvēstnesis daudz nopietnākām veselības problēmām, kuru riska faktorus iespējams apzināt un kontrolēt ar Anti-Aging institūta speciālistu palīdzību.

Neignorē problēmu!

Lai arī esam pieraduši pie dinamiska un saspringta dzīves ritma, ilgākām darba un izklaides stundām, miega kvalitāti tas neuzlabo. Jau zaudētās miera stundas nav iespējams atgūt, tomēr nekad nav par vēlu pievērsties veselīga miega paradumiem.

! Ja paradumu maiņa un dabiskie līdzekļi tomēr nepalīdz, konsultējies ar medicīnas speciālistu - ilgstoši miega traucējumi var būt vēstnesis nopietnām veselības problēmām.

  • Produkti, kas pastiprina melatonīna sintēzi organismā:
    • Ananāsi, banāni, apelsīni, rīsi, tomāti, auzu pārslas, mieži.
  • Ieradumu maiņa:
    • Stundu pirms aizmigšanas izvairies no spilgta apgaismojuma, lūkošanās datora monitorā vai mobilā telefona ekrānā.
    • Katru nakti dodies gulēt vienā un tajā pašā laikā. Tas palīdzēs tavam organismam pierast pie noteikta miega grafika.
    • Izmanto ausu aizbāžņus – ērts un efektīvs veids, kas īpaši noderēs ceļojumu laikā vai dzīvojot noslogotu ielu un satiksmes mezglu tuvumā.
    • Monotons troksnis –  ir novērots, ka miegu netraucē vienveidīgs ventilatora vai gaisa kondicioniera troksnis. Šīs skaņas slāpē traucējošo satiksmes, televizora vai sadzīves troksni.
    • Mierīga klasiskā fona mūzika – slāpē traucējošos trokšņu un palīdz nomierināties.
    • Ierobežo kafijas patēriņu – ja ikdienu nespēj iedomāties bez kafijas vai citiem kofeīnu saturošiem dzērieniem, nosaki konkrētu pulksteņlaiku, pēc kura tos vairs nelietosi.
    • Izvairies no pārēšanās pirms gulētiešanas. Maltītes pārstrāde ir smags darbs -Tava gremošanas sistēma var turpināt darboties vairākas stundas, neļaujot iemigt vai pasliktinot miega kvalitāti.
  • Dabas līdzekļi:
    Vieglos miega traucējumu gadījumos palīdz dabiskie līdzekļi, tomēr arī pirms to lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu, it sevišķi, ja jau lietojat kādus medikamentus.
    • Baldriāns – veicina iemigšanu un ciešāku miegu
    • Kumelītes – vecina iemigšanu, mazina stresu un nomāktību
    • Citronmētra – mazina stresu un trauksmi

Avoti