Maijs - melanomas modrības mēnesis: pārbaudi dzimumzīmes!

Dzimumzimju pārbaude


Maijs ir melanomas modrības mēnesis, tādēļ aicinām šajā laikā īpašu uzmanību pievērst ādas veselībai – diagnostikai, profilaksei, riskam saslimt ar ādas vēzi un ārstēšanas iespējām. Konsultē ''Veselības centra 4'' filiāles ''Dermatoloģijas klīnika'' metodiskā vadītāja, dermatoloģe Anda Apine.

Melanoma ir viena no agresīvākajām vēža formām, kas strauji izplatās. Mūsdienās metastātiskas slimības gadījumā terapijas iespējas gan ir paplašinājušās un kļuvušas modernākas, tomēr tās joprojām ir ierobežotas. Melanomai ir četras stadijas, un tās iedala atbilstīgi melanomas biezumam jeb dziļumam, kur katram milimetram ir būtiska nozīme. Audzējs agrīnās stadijās atrodas tikai ādā, tas izskatās kā maza, melna dzimumzīme vai pigments, kas, iespējams, cilvēkam nemaz netraucē. Ja audzēju šajā posmā atklāj un ķirurģiski noņem, var izvairīties no audzēja recidīva un metastāžu veidošanās. Problēmas rodas, ja ārstēšana netiek uzsākta laikus un audzējs izplatījies visā organismā.

Kā pārbaudīt?
Ādas veidojumus vislabāk novērtēs dermatologs ar dermatoskopijas metodi. 400 reižu palielinājumā, ko nodrošina digitālā dermatoskopija, iespējams izpētīt dažādas asinsvadu, pigmentu un citu veidu struktūras un noteikt pareizu diagnozi. Ieteicams regulāri veikt pašizmeklēšanos, īpašu uzmanību pievēršot jauniem veidojumiem, tam, vai kāda dzimumzīme nav pēkšņi sākusi augt, mainījusi izmēru, krāsu, formu. Ja kaut kas šķiet aizdomīgs, tas ir nopietns iemesls, lai dotos pie ārsta. Veicot pašpārbaudi, jāatceras arī par ādas slēptajām vietām – galvas mataino daļu, aiz ausīm, pirkstu starpām, pēdām, muguru, sēžu, augšstilbiem. Veicot ādas apskati, var izmantot spoguli un aicināt palīgā mājiniekus, kā arī tos speciālistus, kurus regulāri apmeklē: frizieri, masieri, fizioterapeitu.

Zināšanai

  • Latvijā ik gadu atklāj aptuveni 200 jaunu melanomas gadījumu.
  • Melanoma ir viltīgākais un nāvējošākais ādas vēža veids.
  • Vīriešiem melanoma sastopama nedaudz biežāk kā sievietēm. Tas var būt saistīts gan ar profesionālo darbību vai brīvā laika pavadīšanu, ilgstoši uzturoties saulē, gan ar novēlotu diagnostiku; vīrieši bieži vien atliek ārsta apmeklējumu līdz pēdējam brīdim.
  • Ir vairākas ādas vēža formas, ko iedala melanomas un nemelanomas ādas audzējos.
  • Visbiežāk sastopamais ādas vēzis ir bazālo šūnu karcinoma jeb bazalioma.
  • Par agresīvāku vēža veidu tiek uzskatīts plakanšūnu vēzis. Galvenais ierosinošais faktors ir UV starojuma ietekme visa mūža garumā.
  • Ādas vēzis var attīstīties arī vietās, kur saules stari nepiekļūst vai piekļūst pavisam maz – uz gļotādām, dzimumorgāniem, pēdām un citur.
  • Galvenais melanomas cēlonis ir UV starojums, taču melanomas attīstības risku nosaka arī ādas tips, liels dzimumzīmju skaits un ģimenes anamnēze.
  • Stereotips, ka sauļošanās ir veselīga, izzūd, un cilvēki sāk izprast pareizu saules higiēnu, proti, regulāri izmanto saules aizsarglīdzekļus – cepures, saulesbrilles, piemērotu apģērbu, saules aizsargkrēmu SPF 50, neuzturas tiešos saules staros ilgāk par 20 minūtēm.


Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2022. gada maija numurā