Kas ir maskne?

maska

 

Patlaban, kovidlaikā, kad sejas maskas kļuvušas par mūsu ikdienu, parādās arī to valkāšanas blaknes, kuras speciālisti pasaulē jau iesaukuši par maskni. Tā izpaužas kā izsitumi, apsārtums, ādas lobīšanās maskas zonā. Skaidro "Anti-Aging Institute" kosmētiķe Madara Čipāne 

1. Vispirms – kāpēc tā notiek?

Šī ir patiešām jauna, aktuāla problēma. It sevišķi tām, kurām sejas maska jāvalkā ilgstoši – mediķēm, pārdevējām, biļešu kontrolierēm vilcienos… Viens no iemesliem, kāpēc maskne vispār rodas, ir siltā un mitrā vide, kas veidojas starp masku un cilvēka ādu. Tie ir lieliski apstākļi, lai savairotos baktērijas un ādas dabiskā barjera jeb mantija tiktu traumēta. Papildus tam maska pati par sevi kairina ādu, jo tā tomēr kustas, mēs to mēdzam piekārtot arī pašas, un tas rada berzi. Savukārt berze var padarīt ādu jutīgu un veicināt ādas dziedzeru darbību. 

2. Kā mazināt iekaisumu?

Ja maskas nēsāšana problēmas jau radījusi vai arī – lai tās neveidotos (it sevišķi, ja tev jau kādreiz bijis sejas iekaisums), pirmkārt, jāsāk ar regulāru sejas attīrīšanu no rīta un vakarā.

  • Tam es iesaku lietot attīrošās putas, kuru sastāvā ir hlorheksidīns, kas nomāks mikroorganismu vairošanos un attīrīs ādu no dziedzeru sekrētiem.
  • Pēc sejas nomazgāšanas ieteicams to attīrīt ar toniku, kas vēl papildus noņems to, ko gels nenotīrīja, un atjaunos ādas dabīgo pH. 
  • Pēc šāda veida sejas attīrīšanas jau vari uzklāt līdzekļus ar aktīvām vielām, kas mazina iekaisumu un baktēriju vairošanos. Ikdienā tas varētu būt mitrinošs krēms. 

Vēl viens variants – tieši virsū uz strutojošiem izsitumiem punktveidā uzklāj lokālos līdzekļus. Visvieglāk to izdarīt, paņemot vates kociņu un samitrinot konkrētajā līdzeklī.

Šis ir plāniņš, kā cīnīties ar izsitumiem, izmantojot sejas kopšanas līdzekļus. Bet ir vēl papildu pasākumi, kas jāievēro...

  • Tātad, ja tu lieto auduma masku, tā katru dienu jāmazgā vismaz 60 grādu temperatūrā un jāizgludina. Vai – ja tu nēsā medicīnisko masku, tad ik pēc noteikta stundu skaita to nomaini pret jaunu. 
  • Tāpat mans padoms ir zem maskas neklāt dekoratīvo kosmētiku – tonālo krēmu un tamlīdzīgi. 
  • Labāk ar kosmētiku izcel acu zonu, kas ir redzama, arī nēsājot masku.

Protams, ja neviens no šiem maniem ieteikumiem nepalīdz, tad tomēr vajadzētu vērsties pie dermatologa, lai jau konkrēti noteiktu, kas ir izsitumu izraisītājs, jo tos var radīt arī dažādi citi procesi ādā. Iespējams, ir vajadzīgi jau recepšu medikamenti, nevis tikai ādu kopjoši līdzekļi.

3. Vai lietot arī savus ikdienas krēmus?

Un – vai īpašos antibakteriālos krēmus uzklāt uz visas sejas vai tikai maskas zonā?...

Bieži vien, ja maskas zonā rodas izsitumi, tie mēdz pāriet uz visu seju. Tādā gadījumā šobrīd, kamēr parādījušies izsitumi, savus krēmus – dienas, nakts, mitrinošos, barojošos – vajadzētu nolikt maliņā (izņemot acu krēmu, to gan turpini lietot kā līdz šim) un pievērsties arsenālam, kas samazina iekaisumu. Šos līdzekļus uzklāj uz visas sejas. Vai arī, ja ir sajūta, ka pretiekaisuma krēms ādu kairina vai rada nepatīkamas izjūtas – kā tas nereti arī notiek, jo manis nosauktie līdzekļi ir gana aktīvi, – pastāv iespēja to iedarbību padarīt mazliet maigāku, ja pa virsu antibakteriālajam krēmam vai lokālajam līdzeklim uzklāsi savu ierasto mitrinošo dienas krēmu.

Ar medicīnisko masku ir daudz, daudz vieglāk elpot nekā ar auduma.

Galvenais ādu ir attīrīt un mitrināt!

3 droši soļi!

  1. Mazgā ar ādas tipam atbilstošām putiņām vai gelu.
  2. Attīri ar toniku!
  3. Mitrini!

Tipiskākā kļūda

Nemaina masku! Lieto uz sejas pretiekaisuma krēmus, bet nerūpējas par maskas tīrību. Katru reizi jau lietoto vai neizmazgāto masku piespiežot pie sejas, tur nonāk baktēriju pūļi.

Vairāk lasiet žurnāla "Ievas Veselība" 2020.gada novembra izdevumā