Kas ir elptests?

Elptests ieteicams, ja cilvēkam ilgstoši vai periodiski ir sūdzības par vēdera pūšanos, vēdera izejas pārmaiņām, vēdera sāpēm, izmaiņām uz ādas, kas, iespējams, radušās gremošanas sistēmas disfunkcijas dēļ.

Baktērijām pa pēdām

Elptests palīdz noteikt zarnu tranzīta laiku – periodu, cik ātri uzņemtais ēdiens veic pilnu gremošanas ciklu. Tāpat tas kalpo laktozes (piena cukurs) nepanesības un citu cukuru uzsūkšanās traucējumu diagnosticēšanai. Tiesa, šis modernais izmeklējums nav pavisam lēts, piemēram, Anti-Aging Institute elptesta cena zarnu disbiozes noteikšanai ir 95 eiro, tikpat – par laktozes nepanesības noteikšanu.

Laktozes nepanesība

Laktozes nepanesības noteikšanai izmanto ūdeņraža un metāna elptestu, zarnu mikrobiotas funkcijas noteikšanai – tā saucamo laktotestu. Ar elptestu var noteikt arī citu cukuru (glikoze, fruktoze, saharoze, polioli) uzsūkšanās traucējumus un nepanesību – organisma nespēju sagremot konkrēto cukuru saturošu pārtiku.

Gan pirms, gan pēc elptesta veikšanas ir nepieciešama gastroenterologa konsultācija – pirms testa, lai noteiktu izmeklējuma specifiku (testā izmantojamais substrāts mainās atkarībā no gremošanas problēmas, kuru ārsts kopā ar pacientu vēlas noteikt) un pareizi tam sagatavotos, bet pēc testa – rezultātu analīzei.

Kā sagatavoties?

Kā jau jebkuras citas veselības pārbaudes gadījumā, arī pirms elptesta ir jāievēro noteiktas prasības.

  1. Pirms tam nedrīkst ēst saliktos ogļhidrātus (pilngraudu produktus, augļus un dārzeņus lielā apjomā, dažādas putras), lietot alkoholu, intensīvi sportot.
  2. Elptesta dienā ir jāiztīra zobi un jāizskalo mute ar tam paredzētu dezinficējošu līdzekli. Šajā dienā arī nedrīkst ēst, smēķēt, košļāt košļājamo gumiju un lietot mentola produktus. Testu var veikt divas stundas pēc zobu tīrīšanas.
  3. Elptests zarnu mikrobiotas funkcijas noteikšanai ir pilnībā nesāpīgs un ilgst aptuveni trīs stundas. Sākumā ir jāizdzer speciāli sagatavots cukura šķīdums, un tad pēc 15 minūtēm veic pirmo metāna un ūdeņraža līmeņa mērījumu izelpā. Turpmākos atkārto ik pa 15–30 minūtēm. Testa laikā arī cilvēkam pašam ir jāpievērš īpaša uzmanība pašsajūtai, simptomiem un organisma reakcijām.
  4. Pēc pārbaudes ieteicams konsultēties ar gastroenterologu, lai noskaidrotu, vai simptomi norāda uz iekaisīga rakstura slimībām vai pirmsvēža stāvokli.

Vairāk lasiet žurnālā "100 Labi padomi" 2020.gada oktobra numurā