Kāpēc biocīdi var būt kaitīgi un kādi ir nekvalitatīvu dezinfekciju līdzekļu lietošanas riski?

dezinfikcijas līdzekļi

 

Mūsdienās mēs daudz lietojam roku dezinfekcijas līdzekļus, ziepes un dažādas aizsardzības kompozīcijas, kas sola, ka kalpos mums kā sargs cīņā ar pandēmiju un infekciju izplatīšanos. Šobrīd aktuāls jautājums arī dermatologiem un skaistumkopšanas speciālistiem, vai šie līdzekļi ir droši pat vairāku reižu lietošanai dienas laikā, skaidro ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas un pretnovecošanas speciāliste Jana Janovska

Kas īsti ir biocīdi?

Iedziļinoties šajā terminā sīkāk, mēs saprotam, ka tā ir ne-antibakteriālā ķīmiskā viela, kas nogalina baktērijas, vīrusus, parazītus. Ņemot vērā agresīvu iedarbību un ķīmisko struktūru, tā nav tik nekaitīga un droša kā varētu likties pirmajā momentā. Biocīdus 20 gadsimtā plaši pielieto mazgāšanās, veļas mazgāšanas pulveros un virsmas izsmidzināmajos šķidrumos.

Pavisam mēs varam izšķirt vairākas variācijas - tādas kā:

  • Dezinfektanti – pasargā ādu no baktērijām, parazītiem un vīrusiem (telpas un virsmas)
  • Konservanti – pasargā produktus no baktērijām, vīrusiem un parazītiem (pārsvarā sastāvā ir iekļauti hlorheksidīns, parabēni, izotiazolinonī un citi).

Kāpēc biocīdi var būt kaitīgi un kādi ir nekvalitatīvu dezinfekcijas līdzekļu lietošanas riski?

Ķīmiskās vielas var izraisīt alerģiskas reakcijas, var būt karcinogēni un izraisīt ādas kontaktdermatītus, kairinājumu un ekzēmas attīstību.
Biocīdi nogalina ne tikai patogēnos mikroorganismus (vīrusus un baktērijas, parazītus), bet izjauc arī normālu ādas mikrofloru, mikrobiomu, pavājinot ādas imūnās funkcijas, tādā veidā mēs varam samazināt organisma kopējo imūno atbildi (imunitāti). Āda ir lielākais cilvēka orgāns un, ja, dezinfekcijas līdzekļi tiek lietoti bez papildus aizsardzības, lietojot emolientus un aizsargkrēmus, tas var paaugstināt risku infekcijas pievienošanai.

Kā sevi pasargāt?

Ir trīs galvenās stratēģijas ko izviza Pasaules Veselības Organizācija, lai mazinātu kairinājuma dermatīta attīstības riskus.

  1. Drošāku roku dezinfekciju līdzekļu pielietošana
  2. Izvairīties no ķīmiskiem aģentiem kas biežāk rada kairinājuma dermatītu
  3.  Izmatot ādas emolientus, mitrinošos līdzeļus pēc dezinfekcijas kompozīcijas lietošanas

Pandēmijas laikā, publiskās vietās, skolās, universitātēs un tirdzniecības centros, veselības aprūpes vietās ir obligāti jābut dezinfekcijas šķidrumiem. Lai maiznātu kairinājuma dermatīta risku ir jādod priekšrocība drošākam preparātam.

Vislabāka kombinācija ir ja kompozīcija satur gan alkoholu gan emolientu vienā flakonā, tādā veida gan pildot savas dezinfekcijas īpašibas, gan arī pasargājot ādu ar papildus lipīdu slāni un dziļu mitrināšanu.

Vai biocīdi varētu būt kaitīgi un varētu radīt īpašu risku grūtniecēm, maziem bērniem vai cilvēkiem ar nopietnām hroniskām slimībām?


Grūtnieces ir cilvēki, kam var būt paaugstināta jutība ne tikai uz smaržām un kompozīcijas sastāvdaļām, bet var parādīties kāda konkrēta nepanesamība uz vienu vai citu sastāvdaļu kas ir dezinfekcijas līdzekļa sastāvā.

Kādus padomus roku mazgāšanai Jūs varētu dot?

Atcerēties ka dezinfekcijas škidrums nogalina patogēnus, bet nemazgā rokas. Ir būtiski berzēt rokas un skalot ar tīru ūdeni, vismaz 30 sekundes, ar rotējošām kustībām, sievietēm mazgāt zem nadziņiem un skalot apakšdelma pusi.

Kas būtu jāņem vērā izvēloties ziepes?

Ziepes ir jāizvēlās atbilstoši ādas tipam, vai tās ir domātas jūtīgai, sausai vai taukainai ādai. Ja āda ir sausa, netoleranta vai jutīga noteikti ieteiktu lietot ziepes kuru sastāvā ir mīkstinošas vielas tādas kā glicerīns. Dziļi mitrina un atjauno ādas barjeru, nomierina. Lieliski piemeklēt ziepītes ar dabiskajiem ekstraktiem, vai arī eļļām, tādām kā kokoseļļa, avokado eļļa, alveja, šī sviests u.c.

Vairāk lasiet portālā ''Maminuklubs.lv''