Kādēļ asiņo delikātā zona?
Delikātā zona - anālā atvere. No šīs vietas nekādai asiņošanai nevajadzētu būt pamanot uz tualetes papīra asins pilienu, pirms laika nevajadzētu kreņķēties, jo, dodoties uz tualeti pa lielajām darīšanām, asiņošana var gadīties arī mazāk bīstamu iemeslu dēļ. Tiesa, lai kliedētu satraukumu, vizīte pie ārsta ir neatliekama. Stāsta ''Anti - Aging Institute'' ķirurgs Andris Gardovskis
HEMOROĪDI
Mūsdienās hemoroidālā saslimšana skar pusi Eiropas iedzīvotāju, kuri sūdzas par asins piejaukumu fēcēm, sāpēm anālās atveres zonā, niezi, smērēšanos, kņudēšanu, sajūtu, ka pēc tualetes apmeklējuma zarnas nav līdz galam iztukšojušās.
''Jāzina, ka hemoroīdi ir pilnīgi visiem,'' saka Andris Gardovskis. ''Tiem jāveic savs uzdevums organismā, jāpalīdz slēdzējmuskulim saturēt taisnās zarnas saturu. Taču tad, ja sākas hemoroidālo vēnu slimība, kas traucē, asiņo, rada diskomfortu, varbūt pat pie anālās atveres var sataustīt bumbuli, jādomā par ārstēšanu.
PLĪSUMI (FISŪRAS) TAISNAJA ZARNĀ
Ja gadījies plīsums taisnajā zarnā, asiņošana nebūs kā pazīme numur viens. Drīzāk cilvēks sūdzēsies par sāpēm tualetes apmeklējuma laikā, dedzināšanas sajūtu pēc tam, un varbūt tikai reizēm uz papīra par radušos fisūru liecinās sīks asins piliens vai stīdziņa. ''Iekšējie hemoroīdi atrodas zarnas iekšpusē virs zobainās līnijas, kur nav sāpju receptūru, tāpēc, lai gan hemoroīdu mezgls asiņo, tas nesāp. Turpretim taisnās zarnas plīsumi parasti veidojas zem zobainās līnijas, kur atrodas gana daudz nervgalu un sāpju receptori, tāpēc tas sāp,'' situācijas salīdzina dakteris, paskaidrojot, ka nelieli plīsumi taisnajā zarnā var veidoties arī tad, ja cilvēku nomoka aizcietējums vai gluži pretēji - pēc caurejām, tāpat arī pie fisūras var tikt, darot fizisku darbu un cilājot smagumus.
Cik ilgi drīkst ārstēties ar ziedēm un zālēm?
Profesors Andris Gardovskis teic, ka tas lielā mērā atkarīgs no paša pacienta prasībām pret savas dzīves kvalitāti un komfortu: ''Varbūt tantei Bauskā, kura ir pensionāre, īpaši netraucē, ja divreiz gadā hemoroīdu dēļ vērojama asiņaina smērēšanās un viņa ir gatava lietot ārsta izrakstītu smērīti. Savukārt gados jaunam cilvēkam, kurš ir sportisks, aktīvs, ceļo, pie šādas pašas diagnozes un ar identiskām sūdzībām tā pati situācija liksies ļoti traucējoša. Tad šim pacientam var piedāvāt arī citus ātrākus risinājumus, lai hemoroīdus likvidētu un tie vairs netraucētu, nevis mēģināt panākt efektu ar ziedēm.''
POLIPI
Asiņošana, kas sākusies plīsušu polipu dēļ, ne vienmēr būs pamanāma, kā tas ir, piemēram, iekšējo hemoroīdu gadījumos. Var gadīties, ka plīsis kāds neliels polips, kas nav bijis labi apasiņots, tad asiņošanas var nebūt vispār. Tas, vai būs jūtamas vēl kādas sūdzības, lielā mērā atkarīgs no zonas zarnās, kur polipi izauguši. ''Ja tie atrodas zarnu reģionā, kur nav sāpju receptūru, varētu būt jūtama tāda kā svešķermeņa vai diskomforta sajūta, bet, ja polips būs izaudzis taisnajā zarnā un ir liels, daļēji nosprostojis zarnas lūmenu, tas radīs diskomfortu, sāpes.
Reizēm cilvēki viens otru biedē, stāstot, ka tad, ja vienreiz polipi noņemti, jauni augs vietā un laiku pa laikam šī procedūra būs jāatkārto. ''Jā, tā var būt,'' neslēpj profesors. ''Visām minētajām problēmām, par kurām šobrīd runājam saistībā ar iespējamo asiņošanu no anālās atveres, nav īsti zināms konkrēts iemesls, kādēļ šīs kaites rodas.''
IEKAISUMS ZARNĀS
Čūlainais kolīts, Krona slimība ir saistīti ar zarnu iekaisumu, un tas var būt iemesls, kādēļ, apmeklējot tualeti pa lielajām darīšanām, pēkšņi gadās konstatēt asiņošanu. Iekaisuma procesos var būt iesaistīta gan tievā, gan resnā zarna. Ja ir kāda no iekaisīgajām zarnu slimībām, bez asiņošanas parasti ir arī citi pavadošie simptomi - sāpes vēderā, vēdera pūšanās, diskomforts, pastiprināta gāzu veidošanās, apgrūtināta vēdera izeja vai caureja. ''Par laimi, ne čūlainais kolīts, ne Krona slimība Latvijā nav plaši izplatīta problēma, bet Rietumu pasaulē šīs kaites ir ļoti aktuālas. Gan čūlainais kolīts, gan Krona slimība ir hroniskas slimības.
VIZĪTE PIE PROKTOLOGA. VIENKĀRŠI SAŅEMIES UN ATNĀC!
Uz pirmo vizīti pie proktologa droši ej bez speciālas sagatavošanās. Pirms tam var ēst visu, nav jābadojas vai jātaisa klizmu. Dodies, lai pastāstītu par savām sūdzībām. Ārsts mēģinās saprast, kad tava problēma sākusies, kādi simptomi visvairāk traucē. Nekad nenodarbojies ar pašārstēšanos, jo tas var tevi iegāzt - iespējams, aiz šķietami nekaitīgiem simptomiem slēpjas audzējs un, pašam ārstējoties, pazaudēts pats dārgākais - laiks.
AUDZĒJS
Valsts pie mums apmaksā zarnu vēža skrīningu cilvēkiem vecumā no 50 gadiem, bet proktologs Andris Gardovskis iesaka negaidīt un censties slēpto asiņu testu veikt 40-45 gadu vecumā, jo kolorektālais vēzis ir viens no Latvijā biežāk sastopamajiem ļaundabīgajiem audzējiem. Ja audzējs ir agrīnā stadijā, tas reizēm var izraisīt nelielu asiņošanu no zarnu sieniņas, bet ne vienmēr cilvēks to pats pamanīs. Šīs asinis ''slēpjas''.
Vairāk lasiet žurnāla ''Veselība'' 2021. gada jūnija izdevumā