Imunitātes stiprināšana vasaras periodā
Eksperti brīdina, ka arī vasarā jārūpējas par imunitāti! Reti kam tas ienāk prātā, taču vasarā infekciju ir vieglāk noķert nekā aukstā laikā. Aukstie dzērieni, gaisa kondicionēšana, caurvējš, peldēšanās dīķos - tās ir potenciālās iespējas saslimt.
Kā rūpēties par imunitāti un vienlaikus pareizi sagatavoties rudenim un ziemai?
Vasara ir lieliska iespēja uzlādēt spēkus, atjaunot veselību un uzkrāt vitamīnus. Bet mīnuss ir tāds, ka imunitāte vasarā bieži tiek pakļauta uzbrukumiem no ārpuses, jo karstums veicina arī daudzu patogēnu savairošanos. Tajā pašā laikā vēlmei palielināt imunitāti vasarā vajadzētu būt apzinātai un to vajadzētu pastiprināt ar plānotiem pasākumiem.
''Runājot par vīrusu infekcijām, mums jācenšas saglabāt savu vispārējo veselību un neielaist hroniskas slimības ,'' saka Tatjana Ļiņova, ''Anti-Aging Institute'' dermatoloģe un imunoloģe. ''Vasarā jāizvairās arī no asām temperatūras izmaiņām - piemēram, kad ir karsts, neieslēdz gaisa kondicionētāju ar pilnu jaudu. Tas rada caurvējam līdzīgu efektu, var būt problēmas ar herpes infekciju. Tie visi ir signāli, ka imunitāte ir pazemināta. Ņemot vērā, ka vasarā mēs kļūstam aktīvāki un ķermenis bieži nav gluži gatavs spējām aktivitātēm, tad apvienojumā ar vitamīnu trūkumu tas var izraisīt vispārēju apātiju, samazinātu vitalitāti un imunitāti.''
Ar ko sākt, ja vēlies stiprināt savu veselību?
''Vienkāršākā lieta ir regulāras vakara pastaigas,'' skaidro speciāliste. ''Pusstunda svaigā gaisā ir pietiekama slodze, lai mūsu imūnsistēma normāli funkcionētu. Ideāli, ja var staigāt mežā. ''
Neaizmirsti, ka 70% imunitātes ir atkarīgi no uztura. ''Mums ir jārūpējas par pareizu uzturu un minerālvielu, piemēram, cinka, selēna, magnija, uzņemšanu,'' saka ārste. ''Tie palīdz stiprināt imūnsistēmu, un magnijs palielina arī izturību pret stresu. Tas ir ļoti svarīgi mūsu grūtajos laikos, jo bieža stresa rezultātā rodas slimības.
''Trīs vasaras mēnešos nav nekas vienkāršāks kā baudīt visu to, ko mums sniedz daba. Dod priekšroku svaigiem dārzeņiem, augļiem un tiem produktiem, kurus audzē privātpersonas, nevis lielas lauku saimniecības. Labi ir piena produkti ar zemu, bet bez nulles tauku satura.
Labi ir dzērieni no skābiem augļiem un ogām - augļu dzērieni, kompots. Tāpat arī lapu dārzeņi (kompaktā masā tie ir visvairāk bagāti ar vitamīniem un minerālvielām). Pamēģini pāris nedēļas ēst pareizi - ēd graudaugus, salātus, svaigas ogas un augļus un tu pamanīsi, cik ļoti tava veselība uzlabosies. Starp citu, tu vari arī pagatavot arī kokteiļus, ''smūzijus'', saldējumus no svaigiem augļiem un ogām.
Kādi citi imunitātes stiprināšanas pasākumi mums ir pieejami vasarā?
Staigā basām kājām! Mūsu klimatiskajos apstākļos labākais laiks pastaigām ar basām kājām ir vasara. Pludmalē vari staigāt bez apaviem pa smiltīm, zāli, oļiem, gliemežvākiem. Tas aktivizē nervu galus pēdās, kas pozitīvi ietekmēs visu ķermeņa sistēmu darbību.
Peldēt! Nav svarīgi kur - jūrā, ezerā, upē. Tavs ķermenis ievērojami nostiprināsies, ja regulāri peldēsi. Turklāt tu kļūsi izturīgs pret daudzām slimībām. Starp citu, peldēšana var arī uzlabot asinsriti, uzlabot elpošanas sistēmas darbību un tonizēt muskuļus.
Pastaiga mežā. Šeit gaiss ir piesātināts ar fitoncīdiem un ozonu, maksimāli attīrītu no putekļiem un kaitīgiem piemaisījumiem, piepildīts ar zaļumu, garšaugu un skuju aromātiem. Skujkoku gaiss ir vislabvēlīgākais - fitoncīdus visaktīvāk vasaras sākumā ražo tādi koki un krūmi kā priede, kļava, jasmīns, baltā akācija. Meža gaisa joni mazina nogurumu un stresu, atjauno darba spējas, stimulē visu ķermeņa dzīvībai svarīgo sistēmu darbību, normalizē asinsspiedienu un uzlabo plaušu ventilāciju.
Vairāk lasiet medicīnas portālā ''Medicine.lv'' 2020. gada jūnija publikācijā.