Hialuronskābe ādas kopšanā pret novecošanos: skaidro dermatoloģe
Pretnovecošanās ir svarīga mūsu dzīvesveida un emocionālās labsajūtas sastāvdaļa. Bažas par ādas novecošanos sākas jau agri, 20–25 gadu vecumā. Vai samierināties ar pirmajām novecošanās pazīmēm? Ko darīt, lai palēninātu šo novecošanās procesu? – jautājumi, kurus bieži uzdod sievietes. Atbildes sniedz Dr. Med. Jana Janovska, ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Anti-Aging Institute'' un ''Dermatoloģijas klīnika'' dermatologs, preventīvās medicīnas ārsts.
Pastāv divi ādas novecošanās pamatveidi – ādas novecošanās process, ko regulē ģenētika jeb fizioloģiska ādas novecošanās un ādas novecošanās, ko ietekmē ārējie vides faktori, tādi kā saule, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana. Fizioloģiskā ādas novecošanās ir dabisks novecošanās process, kas sākas no 20 gadu vecuma. Ar vecumu ādā samazinās kolagēna, elastīna un hialuronskābes ražošana, āda vairs nespēj noturēt ūdens molekulas, tā kļūst plānāka, zūd ādas elastība, mīmikas līnijas arvien padziļinās. Šis novecošanās process norit pakāpeniski, un izmaiņas var nebūt redzamas ilgstoši, taču process sākas jau agrīni, tāpēc būtiski ir laicīgi domāt par preventīviem pasākumiem.
Ārējās vides faktori (stress, slikts miegs, saule, vides piesārņojums u.c.) ļoti nelabvēlīgi ietekmē mūsu ādu un ir liels kumulatīvs riska faktors mūsu ādas priekšlaicīgai novecošanai vairākos līmeņos, sākot ar ādas dehidratāciju līdz pat pigmentācijas traucējumiem. Laicīgi sniedzot ādai pareizu un kvalitatīvu kopšanu un profilaktiskus pasākumus, kas iekļauj arī saules aizsardzību, var saglabāt un uzturēt ādas veselību un skaistumu.
Pirmais solis ādas skaistuma un veselības saglabāšanā ir ādas mitrināšana. Neaizmirstiet ikdienā lietot pietiekami daudz šķidruma un pareizi kopt ādu. Ja ādā ir pietiekošs mitruma jeb ūdens daudzums, mūsu āda staro, tiek aizkavēta krunciņu veidošanās, tā ir fizioloģiski vesela un spēj pildīt savas pamatfunkcijas. Izvēloties līdzekļus, kas ir bagāti ar hialuronskābi ir pareizi un īpaši svarīgi. Mūsdienu jaunākās tehnoloģijas un sastāvdaļas atvieglo ne tikai hialuronskābes nogādāšanu ādas dziļākajos slāņos, bet arī neļauj ādā esošajai hialuronskābei samazināties. Tā piemēram, krēma sastāvā ir jāmeklē aktīvā viela – enoksolons, kas kavē hialuronskābi noārdošo enzīmu -hialuronidāzes iedarbību, neļaujot sašķelt lielmolekulāru hialuronskābi mazākos fragmentos. Šis process ļauj ilgāk saglabāt hialuronskābi mūsu organismā. Tādā veidā krēms Jums palīdzēs ne tikai samitrināt ādu dziļākajos slāņos, bet arī pasargāt no esošās hialuronskābes noārdīšanas. Produkti ar hialuronskābi un jauno sastāvdaļu –enoksolonu, būs efektīvs preventīvs palīgs Jūsu skaistuma un jaunības saglabāšanā.
Zināšanai! Hialuronskābe ir ādā dabiski sastopama viela, kurai piemīt mitrinošas un apjomu uzturošas īpašības, piešķirot ādai gludumu un mirdzumu, kā arī iedarbojas kā spēcīgs pretnovecošanās līdzeklis. Tā atrodas gan epidermā – ādas virskārtā, gan dermā – vidējā slānī. Tā spēj piesaistīt un saistīt ūdeni 1000 līdz 10 000 reižu pārsniedzot savu svaru. Diemžēl hialuronskābe ādā saglabājas īsu laiku, no vairākām stundām līdz pat dienai.
Ārējie faktori, kas ietekmē mūsu novecošanos, piemēram saule, apkārtējās vides piesārņojums izraisa ādā specifisku bioķīmisko procesu – oksidatīvo stresu, kas savukārt rada agresīvus brīvos radikāļus, molekulas, kuras var izraisīt ne tikai paātrinātu hialuronskābes noārdīšanos ādā, bet arī veicināt DNS šūnu bojājumus. Specifisks ferments mūsu ādā – hialuronidāze (HYAL1) izjūt esošo oksidatīvo stresu un sašķeļ mūsu dabisko hialuronskābi un šī procesa rezultātā parādās sīkas un smalkas ādas krunciņas, bet jau esošās krunciņas – kļūst arvien dziļākas. Tādēļ, ja mēs vēlamies palēnināt hialuronskābes samazināšanos ādā, mums ir jānovērš un jāneitralizē kaitīgie brīvie radikāļi, vienlaikus kavējot enzīmu HYAL1 – aktivitāti.
Es vienmēr rekomendēju meklēt tādus krēmus, vai sastāvdaļu kompleksu, kas ne tikai palutinās ādu ar nepieciešamo hialuronskābi, bet arī gudri palīdzēs saglabāt ādā esošo hialuronskābi, lai āda ilgstoši būtu vesela un dabiski skaista.
Visu rakstu lasiet portālā santa.lv 2022. gada 18. janvāra publikācijā