Ģenētiskie testi – nākotne bez bailēm!

Ģenētiskie testiKāpēc ir vērts zināt?

Mūsu novecošanos ietekmē gan ģenētika, gan ārējie faktori (vide, dzīvesveids, uzturs, stress u.c.). Baltijā vēl maz zināmā, bet pasaulē jau 20 gadus izmantotā ģenētisko testu metode ļauj apzināt un kontrolēt novecošanās procesus un veselības stāvokli, vēl pirms nevēlamās izmaiņas ir notikušas.

Ģenētiskie testi ir nākotnes skatījums ar mērķi visu savu turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt organisma novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu” stāsta Dr.med. Jana Janovska, "Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas Preventīvās un pretnovecošanās asociācijas prezidente.

Testi ļauj ļoti agrīni noteikt izmaiņas gēnos un riska faktorus attiecīgo slimību attīstībai. Pateicoties šai informācijai, iespējams darīt visu, lai pasargātu konkrēto gēnu no iespējamām mutācijām, līdz ar to – novēršot iespējamo slimību. Rezultātā speciālistiem ir iespēja precīzi noteikt vēlamos papildizmeklējumus, dzīvesveida korekcijas, medikamentus, vitamīnus un mikroelementus.

Īpaši svarīgi ģenētiskos testus veikt ir cilvēkiem, kuri atrodas kādā no riska grupām: ja ģimenē ir bijusi onkoloģiska saslimšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds infarkts, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiatriskās saslimšanas.

Ģenētiskie testi ir daļa no personalizētās medicīnas, kura ir Anti-Aging nozares pamatnostādne. Personalizētā medicīna ir orientēta uz indivīdu. Sadarbojoties ar Anti-aging speciālistiem, tiek izvērtēti pacienta veselības riska faktori, ievākta anamnēze (pacienta un viņa ģimenes slimību vēsture) un tiek izpētīti ģenētiskie testi jeb DNS mutācijas, kas mūsos jau ir iekodētas un dzīves laikā nemainās.

Nākotni mēs veidojam jau tagad! Mums ir iespēja apsteigt slimības un priekšlaicīgu novecošanos, precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu.

Ģenētisko testu norise

 • Konsultācijas laikā ārsts aizpilda pacienta anketu, tiek izvērtēta anamnēze, riska grupas. Nepieciešamības gadījumā tiek veikti atsevišķi mērījumi.
 • Testēšanas materiāls ir siekalas, ko pacients novieto speciālā konteinerā.
 • Biomateriāls tiek aizsūtīts uz laboratoriju, kur mēneša laikā tiek dota atbilde par iespējamām slimībām, riska faktoriem dzīves laikā.
 • Atkārtotā vizītē preventīvās medicīnas ārsts paskaidro analīžu rezultātus un iesaka profilaksi, nepieciešamības gadījumā izraksta papildizmeklējumus un atbilstošu terapiju.
 • Īpaša sagatavošanās analīžu veikšanai nav nepieciešama, tikai - 30 minūtes pirms testa nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt.
 • Ģenētiskās analīzes veic vienreiz dzīvē, jo cilvēka DNS dzīves laikā nemainās.

Mēs esam viena no pirmajām medicīnas iestādēm, kas Latvijā ieviesa ģenētisko analīžu iespēju. Ilgstošā pieredze un kompetentie eksperti ļāvuši izstrādāt plašu un lietderīgu testu piedāvājumu.

Ģenētisko testu paketes

 • Basic – primārais sākuma analīzes etaps, kas dod priekšstatu par organisma iespējamām ģenētiskām mutācijām. Šis tests ļauj izvērtēt organisma atjaunošanās kapacitāti, slimības attīstības varbūtību, kā arī uzlabot hronisku slimību ārstēšanu.
 • SKINgen – iespēja izvērtēt ādas slimību attīstības risku kuri vēlas optimizēt savas ādas veselību.
 • ALOPECIAgen – sievietēm un vīriešiem vecuma grupā no 20 līdz 30 gadiem, kuriem ir pozitīva ģimenes anamnēze, saistībā ar matu izkrišanu, vai neefektīvas terapijas gadījumā.
 • DIABETgen – ļauj identificēt agrīnas pazīmes, kas saistītas ar II tipa cukura diabēta attīstību.
 • FEMgen – šis tests dod iespēju analizēt individuālo blakusparādību attīstības risku hormonālās aizstājējterapijas (HAT) gadījumā (piem. menopauzes periodā).
  Svarīgi! HAT darbojas pretēji fizioloģiskai novecošanai - nepieciešamie, trūkstošie hormoni tiek aizstāti mākslīgā veidā, kas atsevišķos gadījumos var izraisīt komplikācijas (tromboze, krūts dziedzera vēzis).
 • CARDIOgen – ieteicams, ja ģimenes anamnēzē ir nosliece uz kardiovaskulārām slimībām vai arteriālā hipertensija (paaugstināts holesterīns, iedzimta sirds mazspēja, vārstuļa stenoze, aritmija, regurgitācija).
 • COLOgen – sniedz informāciju par zarnu vēža attīstības risku.
  Svarīgi! Šī ir plaši izplatīta vēža forma ar augstu mirstību, ja slimība netiek agrīni diagnosticēta.
 • PROSTATEgen – iesaka vīriešiem, kuriem ģimenē ir bijuši prostatas vēža gadījumi.
 • DETOXgen – iesaka cilvēkiem ar neskaidras dabas enerģijas zudumu, vājumu, alerģijām, nogurumu un atopiskām izpausmēm (bronhiālā astma, rinokonjunktivīts, atopiskais dermatīts).
 • OXIgen – oksidatīvā stresa prevencijai. Ieteicams cilvēkiem ar hronisku nogurumu, fizisku vai intelektuālu stresu, hroniskām iekaisīgām kuņģa-zarnu trakta slimībām, kā arī cilvēkiem, kuri lieto medikamentus vai ir bijusi ķīmijterapija, radioterapija. Sievietēm, kuras lieto perorālo kontracepciju. Smēķēšanas un pārmērīgas alkohola lietošanas gadījumos.
 • WEIGHTgen – jebkuram, kurš vēlas optimizēt svaru.
  Svarīgi! Ģenētiskā predispozīcija ir nopietns faktors, kas ietekmē aptaukošanās attīstību vai apgrūtina notievēšanas procesus.
 • NEUROgen – Alcheimera un Parkonsona slimības attīstības riska noteikšanai.
 • EMOgen – tests depresijas un trauksmes riska izvērtēšanai.
 • WELLBEINGgen - tiek analizēta organisma detoksikācijas kapacitāte, sirds un asinsvadu slimību risks, ādas, kaulu un zobu stāvoklis, kā arī vispārējais klienta fiziskais un emocionālais stāvoklis.
 • DIABETgen – ar 2. tipa cukura diabēta risku saistīto ģenētisko faktoru analīze.
 • Methyl Age – cilvēka bioloģiskā vecuma (cik ātri noveco organisma šūnas) noteikšana.Testu var veikt atkārtoti, jo šo rādītāju iespējams pozitīvi un negatīvi ietekmēt.