Dzimumzīmes ar matiņiem - kā rīkoties?

dzimumzīme



"Man uz kakla ir dzimumzīme ar matiņu. Nesmuki. Gribēju izraut, bet internetā izlasīju, ka nedrīkst" Aktuāli jautājumi par dzimumzīmēm ar matiņiem un atbildes no "Anti-Aging Institute" dermatoloģes Andas Apines

1. Kā labāk darīt – izraut vai nogriezt ar šķērītēm?
Internetā rakstīts, ka dzimumzīmē augošus matiņus nedrīkst izraut, jo tā var izprovocēt nevēlamas pārmaiņas. Ja ar nevēlamām pārmaiņām tiek domāts ādas vēzis, tad te es gribētu paskaidrot, ka dzimumzīmes traumēšana nevar izraisīt ādas vēzi jeb melanomu! Pētījumos pierādīts, ka trauma nespēj izraisīt DNS mutācijas, kas ir vēža rašanās pamatā.
Taču trauma vai ļoti bieža matiņa izraustīšana mēdz radīt dzimumzīmes sarētošanos, un tā var kļūt cietāka, blīvāka. Ja dzimumzīme satraumēta, nav tūlīt jāsteidzas pie ārsta. Vispirms dzimumzīmi nomierini – uzsmērē kādu dzīšanu veicinošu līdzekli. 

2. Kāpēc gadās tā, ka pēc vairākkārtējas matiņa izraušanas dzimumzīmē ataug nevis viens matiņš, bet veseli trīs?!
Te jāpaskaidro, ka lielākoties no viena mata folikula aug pat līdz pieciem matiņiem. Iespējams, izraujot vienu – parasti to tumšāko un redzamāko –, cilvēks nemaz nepamana, ka izrauj arī otru aiz tā augošo matiņu.
Un, jā, dzimumzīmē augošais matiņš var būt tumšāks nekā apkārt augošie matiņi, jo melanīns – pigments, ko redzam, – atrodas ne tikai epidermā un dermā, bet arī mata saknītē.
Līdzīgi kā gaišas ādas krāsas cilvēkiem ir gaiši mati, uzacis, ķermeņa apmatojums, bet tumšākas rases cilvēkiem ķermeņa apmatojums un mati ir tumši brūni vai melni.
Te jākliedē vēl viens mīts par to, ka dzimumzīmes vairāk rodas vecumā. Tā nav taisnība, jo dzimumzīmes parasti veidojas līdz 40 gadu vecumam, un pēc tam mēdz pat izzust. Sievietēm pēc menopauzes hormonālu izmaiņu dēļ var pastiprināti sākt parādīties liekais apmatojums – tumšāki matiņi, piemēram, zoda apvidū, nevis dzimumzīmes!

3. Kā atbrīvoties no matiņa uz visiem laikiem?
Tikai no matiņa permanenti šķirties būs grūti – diemžēl nāksies atbrīvoties no visas dzimumzīmes. Un tikai un vienīgi ķirurģiskā veidā.
Tādā veidā tiks pilnībā izņemts gan dzimumzīmes pigments, gan mata sīpoliņš. Turklāt nav ieteicama daļēja pigmenta likvidācija – ja dzimumzīmi ņem ārā, tad pilnīgi visu. Dermatologi savā praksē visbiežāk sastopas ar lūgumiem likvidēt šādas dzimumzīmes uz sejas vai ķermeņa vietās, kur tās bieži aizķeras vai berzējas gar apģērbu, piemēram, plecu un muguras daļā.

Likvidācijas izmaksas atkarīgas no veidojuma lieluma. Piemēram, ja dzimumzīme ir neliela izmēra, diametrā līdz pieciem milimetriem, tādas izgriešana ķirurģiskā veidā izmaksās ap 100 eiro. Cenā iekļauta arī dzimumzīmes pilnvērtīga izmeklēšana ar mikroskopu, lai noteiktu tās šūnu dabu. Procedūra ir ātra un nesāpīga, pēc dzimumzīmes izņemšanas tiek uzliktas pāris nelielas šuves, kas jāizņem pēc 7–14 dienām. Tad arī plāksteri var ņemt nost un sākt rūpēties, lai rētiņa sadzītu pēc iespējas glītāk. Vasaras sezonā šī vieta jāsargā no saules stariem, uzklājot saules aizsargkrēmu, lai novērstu iespēju rētas vietai kļūt tumšākai – attīstīties pigmentācijai.

Tāpēc piemērotāks laiks dzimumzīmes ķirurģiskai noņemšanai būs rudens vai ziemas sezona, kad ultravioletais starojums nav tik spēcīgs.

Vairāk lasiet žurnālā ''Ievas veselība'' Nr. 16.