Diēta — tas ir ēšanas režīms

 sviestmaize

Diētas ir ļoti dažādas

''Veselības centrs 4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' uztura speciāliste Linda Laurena:

— Iesākumā gribētu pievērst uzmanību terminam ''diēta'' — tas ir ēšanas režīms. Diētas ir ļoti dažādas, un ne visas ir sliktas vai kaitīgas, taču katrs cilvēks ir atšķirīgs un ēšanas režīms būtu jāizvēlas atbilstoši dzīvesveidam, vecumam un veselības stāvoklim. Protams, ir daudz diētu, kuras sola strauju svara zudumu ļoti īsā laika periodā, tāpēc uz tām būtu jāskatās īpaši kritiski.

Diētas, kuras sola strauju svara zudumu, ir balstītas uz drastiski samazinātu enerģijas uzņemšanu, kas nozīmē, ka arī tiks samazināts uzņemto uzturvielu daudzums — tauki, olbaltumvielas, ogļhidrāti, vitamīni un minerālvielas. Neuzņemot pietiekamo uzturvielu daudzumu, organisms nonāks stresa stāvoklī, un tā normāla funkcionēšana tiks izjaukta. Tā rezultātā var rasties dažādas veselības problēmas, īpaši gadījumā, ja pirms diētas uzsākšanas jau ir bijušas kādas saslimšanas.

Protams, cilvēka ķermenis spēj izdzīvot dažādos apstākļos, arī situācijā, kad trūkst uzturvielu, taču, ja šis stāvoklis turpinās ilgstoši, tad var rasties neatgriezeniskas izmaiņas veselības stāvoklī. Būtu jāatceras, ka svara samazināšana nav īstermiņa ''projekts''.

Ja vēlaties ilgstoši saglabāt normālu svaru, tad jāmaina savi ikdienas paradumi tā, lai tos varētu ievērot ilgtermiņa. Bieži vien tiem, kuri izvēlas šīs ''ātrās diētas'', tā kļūst par atkarību, jo katra jauna diēta nāk ar eiforijai līdzīgu stāvokli, kas līdzi nes motivācijas uzplaiksnījumu un cerību, ka liekais svars pazudīs uz visiem laikiem. Taču, kad diēta beidzas un zaudētais svars sākt atgriezties, tiek meklēta nākamā diēta, lai jau atkal dotu šo pacilāto sajūtu, ka viss izdosies. Izeja no šī apburtā loka ir ievērot veselīga dzīvesveida pamatprincipus un sev uzstādīt reāli izpildāmus mērķus, kurus būs iespējams sasniegt.

Piemēram, zaudējot svaru, vajadzētu saprast, ka normāls svara zudums ir aptuveni 0,5 kg nedēļā. Ja svars tiek zaudēts straujāk, tad, visticamāk, tas nāks atpakaļ. Lai nebūtu jāķeras klāt šīm dietām, kas sola strauju svara zudumu, būtu jāievēro veselīga uztura pamatprincipi, jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm katru dienu, jāsamazina stress, jārūpējas par pilnvērtīgu miegu, kā arī vismaz reizi gadā jādodas pie sava ģimenes ārsta, lai pārliecinātos, ka ar veselību viss ir kārtībā. Visi šie ieradumi palīdzēs saglabāt normālu ķermeņa svaru un saglabāt labu veselību.

Pirmais solis, ko var veikt, ja ir vēlme ieviest kādu veselīga uztura paradumu, ir tā saucamā šķīvja principa ievērošana katrā ēdienreizē: puse no šķīvja tiek piepildīta ar dārzeņiem un augļiem (vairāk jeb trešdaļu dārzeņu un divas daļas augļu); viena ceturtā daļa tiek piepildīta ar graudaugiem (tai skaitā griķiem, rīsiem, makaroniem, maizi) vai kartupeļiem; viena ceturtā daļa tiek atvēlēta olbaltumvielas saturošiem produktiem, proti, gaļai, zivīm, pienam vai piena produktiem, olām, pākšaugiem.

Gadījumā, ja ir nepieciešams veikt izmaiņas ķermeņa svarā vai izvēlēties piemērotu ēšanas režīmu atbilstoši veselības stāvoklim, vecumam un dzīvesveidam, es rekomendētu doties pie uztura speciālista, kurš izvērtēs visas nianses un sniegs katram klientam individuālas rekomendācijas. Ja nav iespējas doties pie uztura speciālista, tad informāciju par veselīgu uzturu un citiem veselīga dzīvesveida pamatprincipiem var meklēt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē (https://www.spkc.gov.lv/lv/veseligs-uzturs) vai Veselības ministrijas portālā www.esparveselibu.lv

Bieži vien tiem, kuri izvēlas šīs ''ātrās diētas'', tā kļūst par atkarību, jo katra jauna diēta nāk ar eiforijai līdzīgu stāvokli, kas līdzi nes motivācijas uzplaiksnījumu un cerību, ka liekais svars pazudis uz visiem laikiem.