Cīņa ar sekām. Kā atgūt veselību pēc Covid-19?

Nereti liels izaicinājums ir ne tikai Covid-19 infekcijas izslimošana, bet arī cīņa ar slimības sekām. Tās skar arī tos pacientus, kuri infekciju izslimojuši vieglā formā. Veselības traucējumi var izpausties arī vairākas nedēļas pēc vīrusa izslimošanas. Tas mulsina pacientus un apgrūtina operatīvu rehabilitāciju – veselības problēmas  var netikt saistītas ar pārciesto Covid-19, kas, savukārt, palielina kļūdainu diagnostikas un terapijas risku.

Nebūt vieniem

Covid-19 izslimojušie pirmos padomus meklē internetā, komunicējot domubiedru grupās, meklējot informāciju ārzemju avotos. Ieskatoties šādā domubiedru grupā, atklājas,  ka populārākie diskusiju temati ir pēc Covid-19 simptomu atpazīšana, kā arī spēku un veselības atgūšana. Atkārtojas ieraksti par paradoksu -  lai arī standarta analīzes un izmeklējumi neuzrāda novirzi no normas, pašsajūta neuzlabojas. Izskan lūgumi ieteikt ārstus speciālistus, pie kuriem vērsties pilnvērtīgai veselības stāvokļa izvērtēšanai. Lai arī visbiežāk ieteiktie ārsti ir neirologs, kardiologs un pneimonologs, ņemot vērā Covid-19 neparedzamo ietekmi uz veselību, ar šiem speciālistiem var nepietikt. Arī patvaļīgi izraudzītas zāles, vitamīni un manipulācijas var radīt kaitējumu.

Meklējot atbildes

Vadoties no praksē pieredzētā, “Veselības centrs 4” ārsti norāda, ka viena no biežāk sastopamajām pēc Covid-19 sūdzībām ir hronisiks noguruma sindroms kopā ar izteiktu nespēku un pasliktinātu gan fizisko, gan mentālo darbību. Nespēks nemazinās pat pēc ilgākas atpūtas. Nereti tiek novērots arī bezmiegs, kas samazina smadzeņu spēju nākamajā dienā darboties - ir pasliktināta gan atmiņa, gan koncentrēšanās spējas, kas kopumā apgrūtina atgriešanos ikdienas darbā un aktivitātēs.

Visbiežākās plaušu bojājumu radītās sekas ir sauss klepus un elpas trūkums, kas var ilgt pat vairāk nekā pusgadu pēc izveseļošanās. No sirds un asinsvadu sistēmas traucējumiem visbiežāk sastopamas ir sirdsklauves un tahikardija, ko novēro pat iepriekš pilnīgi veseliem cilvēkiem. Šie simptomi neļauj atgriezties iepriekšējās fiziskās aktivitātes līmenī, tieši pretēji – pēc fiziskas vai mentālas slodzes novēro visu simptomu pasliktināšanos.

Lai noteiktu slimības atstatās sekas, ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību savai pašsajūtai, it sevišķi sev netipiskām, pēkšņām veselības izmaiņām

Izteiktāko veselības problēmu apkopojums Covid-19 slimnieku domubiedru grupā:

  • sirdsklauves;
  • galvassāpes;
  • savilkts sprands;
  • paaugstināts holesterīna līmenis arī cilvēkiem ar veselīgu dzīvesveidu;
  • miega traucējumi (murgi, saraustīts miegs, bezmiegs);
  • pēkšņas ādas problēmas (izsitumi, plankumi, sausums, ādas tonusa un veselīga toņa zudums);
  • sāpes un tirpšana rokās un kājās;
  • periodiski palielināti limfmezgli;
  • intensīva matu izkrišana;
  • trauksmes izjūta.

Laiks pēc izslimota Covid-19 ir arī psiholoģiski nomācošs - neatkāpjas bailes saslimt atkārtoti. Turklāt, ņemot vērā simptomu neviennozīmīgumu, izslimojušie sastopas arī ar tuvinieku un pat ārstu neizpratni. Sūdzības tiek uztveras ar aizdomām, nereti tiek pārmesta simulēšana vai hipohondrija, nevietā piesaukta veģetatīvā distonija.

Kā atgūt veselību?

Nav viena konkrēta plāna, kā cīnīties ar pēc Covid-19 sekām – katrs gadījums ir individuāls. Nepieciešama sistemātiska un pārdomāta rehabilitācija ģimenes ārsta vai internista vadībā. Rehabilitācijas process ir laikietilpīgs un prasa gan līdzestību no pacienta puses, gan skrupulozu vadošā ārsta darbu. Ārsts veic detalizētu pacienta slimības vēstures apkopošanu, nosaka nepieciešamos izmeklējumus un konsultācijas ar ārstiem speciālistiem, kuri arī var noteikt papildizmeklējumus. Ņemot vērā dažādās pēc Covid-19 sekas, iesaistīto speciālistu klāsts var būt ļoti plašs: infektologs, pneimonologs, kardiologs, neirologs, endokrinologs, gastroenterologs, hepatologs, nefrologs, oftalmologs, fizioterapeits, psihiatrs, psihologs, imunologs, uztura speciālists. Arī izmeklējumu spektrs aptver teju visas organisma sistēmas: individuāli piemērots analīžu panelis orgānu funkcijas un imūnsistēmas darbības izvērtēšanai, individuāli piemēroti diagnostiskās radioloģijas izmeklējumi, plaušu, sirds, nervu un gremošanas orgānu sistēmu funkcionālie izmeklējumi un endoskopiskie izmeklējumi. Apkopojot visus izmeklējumu rezultātus un ārstu speciālistu ieteikumus, iespējams noteikt individuālu rehabilitācijas plānu, kurš vērsts uz visu slimības skarto sistēmu stāvokļa uzlabošanu. Pēc vīrusa izslimošanas, sadarbība ar ģimenes ārstu ir jāturpina arī tad, ja slimība noritējusi viegli, bez sekām.

''ANTI-AGING INSTITUTE'' REHABILITĀCIJAS PROGRAMMA

‌Uzzini vairāk un piesakies!
''Anti-Aging Institute''
Tālr.: +371 25 41 81 81, +371 67 84 77 18
E-pasts: info@antiaging.lv
Rīgā, Baznīcas ielā 18