Atpazīsti mītus par hepatītu
Ir vairāki vīrushepatītu veidi. Lai gan tie visi var izraisīt aknu slimības, tiem ir atšķirības gan izplatībā, gan pārnešanas veidā, gan slimības norisē, ārstēšanā un profilaksē. Aptuveni 325 miljoni cilvēku visā pasaulē dzīvo ar B, C hepatītu, kas ir visbiežākais aknu cirozes un vēža cēlonis. Skaidro ''Anti-Aging Institute'' infektoloģe-hepatoloģe Ieva Vanaga
Astoņi nepatiesi, bet izplatīti mīti par hepatītu
- Hepatīts ir reta slimība. Šis mīts nav patiess. Īstenībā vīrushepatīti ir plaši izplatīti, un šīs slimības dēļ mirst daudzi cilvēki, uzsver hepatoloģe Vanaga.
- Hepatīti ir narkomānu, personu ar aizdomīgu dzīvesveidu slimība. Arī šis mīts neatbilst patiesībai. Ārste skaidro, ka ar hepatītu bieži slimo personas bez kaitīgiem ieradumiem.
- Hepatīts vienmēr norit ar dzelti, sliktu dūšu, sāpēm vēderā. Patiesībā nereti hepatīts norit bez jebkādiem simptomiem, reizēm vienīgā izpausme ir nespēks. Ja cilvēks neveic analīzes, var ilgstoši nezināt par savu slimību, tā klusībā progresē, līdz attīstās ciroze, aknu audzējs. Ja cilvēks nepārbaudās – neveic analīzes, – viņš nezina, ka ir inficēts, neārstējas un izplata infekciju.
- Ja izārstējas no C hepatīta, vairs nevar saslimt. Ārste uzsver – ar C hepatītu var saslimt atkārtoti!
- Ar B un C hepatītu var inficēties klepojot, šķaudot, caur apskāvieniem vai sarokojoties. Tā nav, šādā veidā nevar inficēties.
- Veicot asins analīzi, vienmēr tiek pārbaudīti arī vīrushepatīti. Tā nav patiesība. Ir jāveic speciālas analīzes, lai izslēgtu vīrushepatītus.
- ''HBsAg nēsātājs'' nav nekas bīstams, tam nav jākontrolējas pie ārsta un nevar inficēt apkārtējos. Ārste skaidro, ka šobrīd vairs netiek lietots termins ''HBsAg nēsātājs'', jo tas ir maldinošs. Agrāk šis termins tika lietots, lai apzīmētu pacientus ar persistējošu hepatīta B vīrusa infekciju bez nozīmīgām un progresējošām iekaisīgām pārmaiņām aknās. Šiem pacientiem jebkurā brīdī infekcija var kļūt aktīva, izraisot iekaisuma procesu aknās, kas var progresēt un var attīstīties aknu ciroze, kā arī aknu audzējs, tāpēc ik pēc sešiem līdz 12 mēnešiem jāapmeklē ārsts un jāveic pārbaudes.
- Visām C hepatīta zālēm ir smagas blakusparādības. Jaunajiem pretvīrusu medikamentiem blaknes ir reti, uzsver hepatoloģe.
Kā izvairītos no inficēšanās ar hepatītu?
Profilakses pasākumi ir atkarīgi no iespējamiem pārneses mehānismiem, kas dažādiem vīrusiem atšķiras, skaidro hepatoloģe Vanaga. B un C hepatīts galvenokārt izplatās ar inficētu asiņu starpniecību. Injekcijas un citas manipulācijas ar ādas vai gļotādas bojājumu tiek uzskatītas par visizplatītāko pārneses veidu. Lai infekcija netiktu izplatīta, svarīgi ievērot infekcijas kontroles pasākumus, īpaši veicot dažādas procedūras gan ārstniecības iestādēs, gan arī veicot manikīru, pedikīru, pīrsingu, tetovēšanu u. c. procedūras skaistumkopšanas salonos. Ja tiek veiktas manipulācijas, jālieto cimdi, pēc iespējas jālieto vienreizlietojamās adatas un instrumenti, jāveic atbilstoša instrumentu apstrāde. B un C hepatīts var izplatīties arī vertikālās transmisijas ceļā – no inficētas grūtnieces auglim vai dzemdību laikā, kā arī seksuāli transmisīvā ceļā. Heteroseksuālām personām, kas nemaina partnerus, risks inficēties ar C hepatītu ir neliels, taču risks pieaug, ja bieži maina seksa partnerus, ir grupveida sekss, kā arī homoseksuālu vīriešu vidū risks inficēties ir lielāks. Lai pasargātu sevi no iespējamas inficēšanās, jālieto prezervatīvs. Svarīgi arī nedalīties ar higiēnas piederumiem. Īpaši liels risks inficēties ar B un C vīrushepatītiem ir lietojot narkotikas, ja tiek izmantotas kopīgas šļirces, adatas vai citas ierīces.
Vairāk lasiet portālā ''delfi.lv''