Virtuālais asistents ''Veselības centram 4''
Virtuālo asistentu tirgus strauji pieaug, jo mākslīgais intelekts kļūst ar katru dienu gudrāks, tā zināšanas un prasmes nepārtraukti palielinās. Šis ir īstais laiks, kad dzimt jaunām, uz mākslīgo intelektu balstītām idejām. ''Anti-Aging Institute'' iegūs atbalstu cilvēkresursiem.
''HealthTech Pro'' izveidojuši ''Veselības centram 4'' virtuālo asistentu, kas saprot pacientu teikto un spēj uzturēt dialogu. Uzņēmums mērķē arī uz pasaules tirgu.
Uzņēmuma ''HealthTechPro'' uz mākslīgā intelekta un blokķēdes tehnoloģijām balstītais virtuālais asistents, kas šobrīd tiek izstrādāts kopā ar nozares uzņēmumu – SIA ''Veselības centrs 4'' (''VC4''), drīzumā atvieglos darbu medicīnas personālam pretnovecošanās institūtā ''Anti-Aging Institute''. ''HealthTechPro'' vēlas kļūt par pasaules mēroga spēlētāju virtuālo asistentu segmentā.
Medicīnas izglītības tehnoloģiju uzņēmuma ''Exonicus'' līdzdibinātājs Jānis Kondrāts veltījis septiņus gadus virtuālās realitātes traumu simulatora attīstīšanai, kas nodrošina apmācību procesu militārajiem mediķiem – glābējiem un medmāsām. Tagad Jānis ir apvienojis spēkus ar telemedicīnas uzņēmuma ''DoctorOnline'' biznesa attīstības vadītāju Santu Zaļjalovu, lai radītu jaunu inovāciju – virtuālo asistentu ārstniecības iestādēm. ''Jau gadiem ir vērojama situācija, ka ārstniecības iestādēs trūkst atbalsta personāla. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem līdz 2030. gadam veselības aprūpes nozarē pasaulē tā trūkums varētu sasniegt pat 15 miljonus speciālistu,'' saka Jānis. Viņš atsaucas uz ASV pētījumu, kas liecina, ka no 15 minūšu vizītes pie ārsta tikai divas minūtes tiek veltītas pacienta apskatei un konsultācijām, pārējais laiks tiek pavadīts nepieciešamo dokumentu kārtošanai. Citās valstīs šī situācija esot vēl sliktāka, piemēram, Dienvidkorejā pacientam tiekot veltīta vien minūte. Dati par pacientiem veltīto laiku Latvijas ārstniecības iestādēs nav apkopoti, taču tie būtiski atšķiras valsts un privātajās medicīnas iestādēs. ''Bieži vien ārstam pietrūkst laika sarunai ar pacientu, kuras laikā varētu atklāties dažādi zemūdens akmeņi,'' secina Santa. Tāpēc virtuālā asistenta idejas autori strādā pie tā, lai ārsts varētu vairāk laika veltīt pacientam.
''Lai padarītu veselības aprūpi kvalitatīvāku, ārstniecības iestādēm ir jāpalīdz ikdienā atvieglot dažādus procesus. Vēlamies radīt uz konkrētām nozares uzņēmumu vajadzībām balstītu risinājumu, tāpēc tas top sadarbībā ar ''VC4'' filiāli ''Anti-Aging Institute''. Tā ir mūsu panākumu atslēga,'' teic Santa, atzīstot, ka bieži vien tehnoloģiski risinājumi tiek radīti kādai nozarei bez tās iesaistes. Paredzams, ka virtuālais asistents sākotnēji tiks ieviests ''Anti-Aging Institute'', bet turpmāk pakāpeniski arī citās ''VC4'' struktūrvienībās. ''''VC4'' ir viena no inovatīvākajām ārstniecības iestādēm Latvijā,'' ir pārliecināta Santa.
Bieži vien ar virtuālo asistentu tiek saprasts tērzēšanas robots dažādās mājaslapās, jo tas ir visizplatītākais. Taču ''HealthTechPro'' izstrādātais virtuālais asistents būs apveltīts ar mākslīgo intelektu, tas spēs saprast, ko saka cilvēks, un uzturēt dialogu. Šis virtuālais asistents palīdzēs ārstniecības iestādēm dažādos līmeņos – administrācijā, klientu apkalpošanā, reģistratūrā, kā arī ārstniecības procesā, atbalstot medicīnas darbiniekus. Pirmā virtuālā asistenta funkcionalitāte, pie kā strādā ''HealthTechPro'', ir klientu apzvanīšana, lai noskaidrotu, vai tie ieradīsies uz vizīti. ''Visās ''VC4'' filiālēs katru mēnesi tiek veikti aptuveni 100 tūkstoši šādu zvanu pacientiem. Nereti pacients aiziet uz ārstniecības iestādes reģistratūru, kur nākas gaidīt, jo ir izveidojušās rindas tāpēc, ka darbinieks ir aizņemts, atbildot uz telefona zvaniem. Virtuālais asistents ievērojami atvieglos klientu apkalpošanu,'' teic Santa. Tas būs kas vairāk par robotu, jo spēs uzturēt dialogu. Ja saruna kļūs pārāk sarežģīta, to pārņems cilvēks. Ar laiku plānots virtuālo asistentu padarīt arvien ''gudrāku'', palielinot tā funkciju daudzveidību. Virtuālais asistents sekos pacienta veselības stāvoklim, veiks tā monitoringu.
Mākslīgais intelekts risinās darbaspēka problēmas
''VC4'' filiāles ''Anti-Aging Institute'' vadītāja Zane Rēvalde: Ar virtuālā asistenta attīstītājiem ''HealthTechPro'' esam sadarbojušies jau iepriekš – ārstu tiešsaistes konsultāciju projektā. Šis inovatīvais risinājums īpašu aktualitāti ieguva, sākoties Covid-19 ierobežojumiem. ''VC4'' prioritāte ir inovācijas medicīnā, taču tās ir būtiskas arī klientu apkalpošanā. Ir jāmeklē arvien jauni veidi, kā atvieglot ārstu, medicīnas un atbalsta personāla ikdienu. Tā kā lielākais izaicinājums ikdienā ir cilvēkresurss, sagaidām, ka virtuālais aisistents palīdzēs to risināt. Ir jātaupa darbinieku laiks, to aizstājot ar tehnoloģijām. Lai būtu lielāka kapacitāte attīstīt medicīnas tehnoloģijas un palīdzēt saviem pacientiem, izskatām iespējas savā ikdienā integrēt mākslīgo intelektu.
Lasiet rakstu laikraksta ''Latvijas Avīze'' 2022. gada 10. maija numurā