Cik efektīvi ir uztura bagātinātāji?

uzturs

 

Dažādu uztura bagātinātāju klāsts, kas sola palēnināt novecošanu, uzlabot ādas un matu stāvokli, pēdējos gados būtiski audzis. Zināmā mērā tas skaidrojams ar mūsu vēlmi izskatīties jaunākiem, kā arī pārlieko aizņemtību – cilvēkiem gluži vienkārši nepietiek laika pilnvērtīgam uzturam. Skaidrojam, cik jēgpilna ir šādu preparātu lietošana, kā tos izvēlēties un vai var ticēt solītajam efektam, konsultē  ''Anti - Aging Institute'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste Dr. Jana Janovska 

Kolagēna preparāti – vai pilda to, ko sola?

Šobrīd populārākais skaistuma industrijas trends ir uztura bagātinātāji ar kolagēnu. Kā zināms, kolagēns ir olbaltumviela, kas atbild par tvirtu ādu un ne tikai – tas satur kopā mūsu organisma saistaudus un atrodams praktiski visās ķermeņa struktūrās. Kolagēna struktūru veido aminoskābju komplekss, un, savienojoties vairākām kolagēna molekulām, veidojas šķiedras, kas ādai nodrošina tās karkasa balstu. Nonākušas zarnu traktā, šīs garās molekulas nespēj pilnībā sadalīties un uzsūkties, tāpēc kolagēna šķiedra ir jāsadala iepriekš.

Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir novārot kaulu buljonu un iegūstot želatīnu, kas ir viens no populārākajiem un pieejamākajiem kolagēna avotiem. Arvien izplatītāks kļūst tā dēvētais hidrolizētais kolagēns, kura iegūšanas procesā garās kolagēna šķiedras tiek sadalītas atsevišķās aminoskābēs un peptīdos, ko mūsu organismam uzņemt ir visvieglāk.

Ar gadiem šūnu atjaunošanās procesi palēninās, pasliktinās ādas kvalitāte, mati kļūst plānāki, sausāki un nereti pasliktinās pašsajūta kopumā. Tas arī ir brīdis, kad sākam raudzīties uztura bagātinātāju virzienā. Jānis Leitis uzsver – ja nemainām dzīvesveidu kopumā, viens uztura bagātinātājs lielu jēgu nedos. Primāri ir jātiek vaļā no tā, kas bojā jau pieminētās kolagēna šķiedras, piemēram, uzturā mazāk jālieto cukurs, kas izraisa glikāciju. Tas ir bioķīmisks process, kad cukurs sasaistās ar olbaltumu vai tauku molekulām, tās glikējot un tādejādi radot šūnu bojājumus. Rezultāts: netiek sintezēti vajadzīgie hormoni un citas organismam vitāli nepieciešamās vielas.

"Cukurs izraisa ķīmiskas pārmaiņas kolagēna šķiedrās – tās salīp, sliktāk notur ūdeni un deformējas, kavējot dabīgos ādas atjaunošanās procesus," uzsver Jana Janovska. Šūnu atjaunošanās procesus negatīvi ietekmē arī UV starojums, smēķēšana, stress, mazkustīgs dzīvesveids. Vēl viens būtisks faktors, ko piemin Jānis Leitis, ir organisma spēja noteikt prioritātes. Ja mēs lietosim hidrolizēto kolagēnu, lai uzlabotu matu un ādas kvalitāti, organisms uzņemtās aminoskābes vispirms izmantos, lai atjaunotu savas vitāli svarīgās funkcijas – dziedētu brūces, cīnītos ar iekaisumiem vai izmantotu citu olbaltumvielu sintēzē. Tāpēc konkrētu rezultātu sasniegsim, ja piekopsim veselīgu dzīvesveidu – tad uztura bagātinātājs kalpos kā kūkas dekors, nevis pamatne.

Kā izvēlēties īsto

Tātad vispirms jāizvērtē organisma vajadzības un lietošanas mērķis, ko noteiks speciālists. Kad esam nonākuši līdz preparāta iegādei, jāraugās, kas to ražo – vai šīs kompānijas prece ir pamatota ar zinātniskiem pētījumiem un sertificēta. Būtiska ir preparātā izmantoto aktīvo vielu koncentrācija, kā arī izcelsmes avoti, taču to noskaidrot ir sarežģīti. Dzīvnieku kaulos, ko izmanto kolagēna preparātos, var uzkrāties smagie metāli, savukārt augu valsts un jūras produkti var saturēt pesticīdus, herbicīdus un citas toksiskas vielas. Tāpēc atbilstoši sertificēti produkti noteikti būs drošākā izvēle.

Vēl viens faktors, par kuru diskutē speciālisti, ir konkrētā preparāta uzsūkšanās. Runājot par hidrolizēto kolagēnu, Leitis uzsver, ka zinātnisku pētījumu par šo produktu efektivitāti ir maz, turklāt tie saistīti ar konkrētiem ražotājiem, tomēr skaidrs viens – jo sīkāk vielas ir sašķeltas, jo tās labāk uzsūcas. Jana Janovska piebilst, ka zinātniskā pamatojuma tomēr pietrūkst un nozare ar nepacietību gaida nopietnu neatkarīgu pētījumu.

Jāņem vērā, ka uzsūkšanās procesā liela nozīme ir tievās zarnas, kuņģa un aizkuņģa dziedzera veselībai. Arī attiecībā, piemēram, uz D vitamīnu nereti novērojamas situācijas, kad vienam tas iedarbojas izcili, bet citam nesniedz vēlamo rezultātu – arī tā var būt nevis produkta, bet gan zarnu mikrofloras vaina. Tāpēc ir vērts veikt analīzes pēc konkrēta preparāta lietošanas un to nomainīt pret citu – ja nelīdz arī nākamais, ieteicams pievērst uzmanību gremošanas orgānu veselībai. Šobrīd virkne vitamīnu, tostarp C, tiek ražoti tā dēvētajā liposomālajā formā, kas uzlabo to biopieejamību un uzsūkšanos. Un, piemēram, kolagēna preparātus iesaka dzert tieši kopā ar C vitamīnu vai bioflavonoīdiem, kas pastiprinot to efektivitāti.

Vairāk lasiet portālā ''Kasjauns.lv''