Patiesais teju mūžīgās jaunības un veselības noslēpums
Sasniedzot 35–40 gadu vecumu, cilvēkam rodas izpratne par to, ko patiesībā nozīmē būt ne tikai jaunam un skaistam, bet arī veselam. Konsultāciju sniedz "Anti - Aging Institute" vadītāja Zane Rēvalde, dermatologs, preventīvās medicīnas speciāliste Dr. Jana Janovska un gastroenterologs, iekšķīgo slimību ārsts, metodiskā vadītāja Dr. Vita Skuja
Tieši pirms gada tika atvērta Latvijā pirmā preventīvās medicīnas klīnika ''Anti-Aging Institute''. Klīnika atrodas Rīgas centrā, vēsturiskā ēkā ar skaistu interjeru un ir aprīkota ar vismodernākajām tehnoloģijām. Ar klientiem strādā 32 dažādu medicīnas jomu speciālisti, kuru uzdevums ir padarīt cilvēka dzīvi ne tikai garāku, bet arī labāku.
''Anti - Aging Institute'' vadītāja Zane Rēvalde
Kādā vecumā vajadzētu pievērsties pretnovecošanās medicīnai, lai nepieļautu negatīvu procesu attīstību, kas pēc tam, izmantojot visus iespējamos līdzekļus, būs jānovērš?
Par to jāsāk domāt no 25 gadu vecuma, kad bioloģiski apstājas augšanas process un cilvēka organisms sāk novecot. Tas nenozīmē, ka šajā vecumā intensīvi jāveic procedūras vai jālieto pretgrumbu krēmi, taču jāsāk apzināties savu ķermeni un interesēties, kā rūpēties par sevi. 25 gadu vecumā, mēs tiešām varam runāt par prevenciju, jo 50+ gados runa būs jau par korekciju. Pēc 20 gadu vecuma būtu lietderīgi veikt ģenētisko testu, lai noskaidrotu iespējamos veselības riskus nākotnē.
“Pretnovecošanās medicīnas metodes ir balstītas uz trim galvenajiem principiem: ģenētiskā diagnostika; hormonālo, minerālu un vitamīnu metabolisma regulēšana, jo mūsu metabolisma “komandieris” ir endokrīnā sistēma; un svara normalizēšana.”
Sasniedzot četrdesmit gadu vecumu, mēs sākam satraukti domāt: “Kā sākās mana novecošanās: vai tas bija bezmiegs? Vai varbūt ar sāpošiem ceļgaliem? Grumbu parādīšanās? Novecošanas process sākas mūsu organismā. Kuru speciālistu Jūsu klīnikā apmeklēt kā pirmo?
Mēs saviem klientiem iesakām apmeklēt preventīvās medicīnas speciālistu vai internistu, kurš specializējas anti-aging medicīnā. Novecošana nav tikai vizuāls process. Noveco katra mūsu organisma šūna, tāpēc ļoti svarīgi, runājot par anti-aging medicīnu, skatīties uz visu organismu kopumā. Tajā skaitā arī analizēt dzīvesstilu, emocionālo veselību, nodarbošanos utml. Mūsu speciālisti neārstē problēmas, bet ārstē cilvēkus. Ja cilvēks ir vesels, varam visā pilnībā pievērsties prevencijai un reģenerācijai. Der iegaumēt, ka pie veselības aprūpes speciālista varam doties arī tad, ja esam veseli un rūpēties par savu veselību nevis slimību.
“Lielākā vērtība, pēc kuras vadāmies, ir mūsu klīnikas koncepts. Tās ir ne tikai jaunākās tehnoloģijas, bet arī profesionāļi, kuru prasmīgajās rokās šīs tehnoloģijas nonāk. Māksla ir spēt sadarboties savā starpā – sinerģija, lai sasniegtu vēlamo rezultātu.”
Viens no svarīgākajiem posmiem pretnovecošanās terapijas procesā – sadarbība ar psihoterapeitu... Kāds tam ir iemesls?
Ne visiem vajadzīgs psihoterapeits, citiem pietiek ar psihologu, personīgās izaugsmes treneri, vai draudzenes atbalstu. Galvenais, lai rūpes par sevi kļūst par jūsu dzīves sastāvdaļu. Emocionālai veselībai ir īpaši svarīga loma perimenopauzālā periodā. Tas var radīt stresu, bet psihoterapeits, psihologs var palīdzēt pieņemt šo jauno situāciju. Arī vīrieši piedzīvo ko līdzīgu – andropauzi, līdzīgi kā sievietēm menopauze.
“Institūtā ir unikāla sejas diagnostikas iekārta Visia, vairākas ķermeņa konturējošas iekārtas, kā piemēram, BTL iekārta Emsculpt, Dermaclear iekārta sejai un daudzas citas.”
Dr. Jana Janovska, dermatologs, preventīvās medicīnas speciāliste
Pēc 35 gadu sasniegšanas ģimenes ārsta vietā – preventīvās medicīnas speciālists?
Tās ir divas dažādas lietas, ģimenes ārsts ir jūsu palīgs ikdienā, savukārt, preventīvās medicīnas speciālists ir cilvēks, kurš nodarbojas ar veselības saglabāšanu un risku izpēti un analīzi. Piemēram, ģimenē ir cukura diabēta vai sirds asinsvadu slimnieki un jums rūp, lai turpmāk jūsu ģimenē šīs saslimšanas neattīstītos. Mans uzdevums ir rūpīgi izanalizēt iespējamos eksogēnos, epiģenētiskos un nutriģenētiskos faktorus, riskus un izstrādāt darbību plānu, kā minimizēt saslimšanas iespējas.
Kā noteikt atsevišķus riska faktorus ar vecumu saistītu izmaiņu attīstībai un piedāvāt pacientam risinājumu to novēršanai?
Pacientu risku izvērtēšana ir ļoti personalizēta. Tā sākas ar rūpīgu anamnēzes savākšanu un radinieku saslimstību izpēti, līdz kaitīgo ieradumu un dzīvesveida izvērtēšanai. Svarīgs ir viss – gan miega daudzums un kvalitāte, gan uzturs, ikdiena un darba režīms.
Ko nozīmē bioloģiskais vecums – cik daudz tas var atšķirties no faktiskā vecuma? Ko darīt, ja pasē rakstīts 40, dvēselē jūtos kā 25-gadīga, bet testa rezultāti parāda – 55?
Bioloģiskā vecuma noteikšana ir objektīvs, dinamisks marķieris, kas parāda jūsu orga- nisma labsajūtu šobrīd. Starpību starp DNS metilācijas vecumu un hronoloģisko vecumu sauc par “epiģenētisko vecuma paātrināšanos”. Labā ziņa – šis parametrs ir dinamisks un uzlabojas pēc paātrinātas novecošanās iemesla noteikšanas un attiecīgām terapeitiskām vai dzīvesveida korekcijām.
Dr. Vita Skuja, gastroenterologs, iekšķīgo slimību ārsts, ''Anti-Aging Institute'' metodiskā vadītāja
Dakter, liekie kilogrami traucē visu organisma sistēmu darbību un paātrina novecošanos par 30%. Pēc mūsdienu pētnieku domām, liekais svars ieņem vienu no līderpozīcijām to faktoru sarakstā, kas ietekmē dzīves ilgumu – kopā ar stresu un sliktiem ieradumiem. Tad kāpēc pie Jums vēršas tikai tad, kad tiešām ļoti sāp “vēders”?
Šīs lietas ir tieši saistītas – paaugstināta psihoemocionālā stresa apstākļos mēs pilnvērtīgi neizguļamies, nerodam motivāciju fiziskām aktivitātēm, pieņemam nepareizas uztura izvēles. Pēc tam sākam izjust vainas sajūtu, ka neesam pietiekami rūpējušies par sevi. Stress ir bioķīmiska organisma reakcijas kaskāde, kas lieki “tērē” organisma dārgos resursus. Vainas sajūta ir viena no spēcīgākajām, kas šādu mehānismu palaiž un uztur.
Šajā aspektā vēdera sāpēm ir divi mehānismi:
- Pirmkārt, stress bloķē kuņģa – zarnu trakta kustību uz priekšu – var rasties tādi simptomi kā dedzināšana, slikta dūša, aizcietējumi. Papildus tam, stress nomāc gremošanas sulu un enzīmu izdali – rodas smaguma sajūta pēc ēšanas. Neabsorbēts ēdiens var radīt ne tikai vitamīnu un minerālvielu deficītu, bet arī gāzes, kas uzpūš vēderu. Akūts stress bieži vien rada arī šķidru vēdera izeju. Ilgstoša stresa gadījumā cilvēks izjūt diskomfortu un nereti nonāk ārsta kabinetā.
- Otrkārt, jāatceras, ka stresa un baiļu apstākļos, mēs nereti nelielas sūdzības sajūtam daudz spēcīgāk. Fiziskas sāpes organismam nereti ir vieglāk panesamas, nekā emocionāls diskomforts, tādēļ stress transformējas par kāda orgāna sāpēm. Pēc simptomiem vien nav iespējams noteikt atšķirību starp funkcionāla rakstura problēmu un reālu orgāna patoloģiju. Anti-Aging Institute lielākā vērtība ir speciālistu komandas darbs. Gastroenterologs ne tikai piedāvās individuālus izmeklēšanas un ārstēšanas risinājumus, bet gremošanas problēmas un liekā svara problēmu risinās kompleksi, iesaistot endokrinologus, psihoterapeitus un uztura speciālistus. Tāpat darbosies arī citi klīnikas speciālisti.
Noteikti pie gastroenterologa būtu jādodas visiem, sākot no 45 gadu vecuma, kad strauji pieaug pirmsvēža stāvokļi, kurus, atklājot laikus, var ļoti veiksmīgi atrisināt. Šādi primsvēža stāvokļi nereti norit bez simptomiem, piemēram, resnās zarnas polipi, kuņģa gļotādas šūnu pārmaiņas – atrofija, metaplāzija un displāzija.
Dakter, populārais ķermeņa pozitivitātes virziens ir pretrunā ar pretnovecošanās terapijas jēdzienu. Kā Jūs vērtējat ķermeņa pozitīvisma atbalstītāju liekā svara problēmas?
Visa organisma veselības un pretnovecošanās pamatā ir psihoemocionālā veselība. Tas, ko dara ķermeņa pozitīvisma atbalstītāji, ir vainas sajūtas ignorēšana un tādējādi tiek mazināts stress, kas ir ļoti pareizi. Tomēr neatbalstu pieeju, ka jūtamies pilnīgā komfortā tā kā ir un neko lietas labā nedarām. Liekais svars viennozīmīgi ir pamats daudzām slimībām – sirds un asinsvadu slimībām, aterosklerozei, insultam, infarktam, 2. tipa cukura diabētam, autoimunām un onkoloģiskām slimībām. Visa pamatā jābūt līdzsvaram – nepieciešams mērķtiecīgi virzīties tuvāk veselīgai dzīvei, bet nevajag sevi šaustīt, ka vēl pagaidām neesam galamērķī.
Adrese: Baznīcas iela 18, Rīga, Latvija
Tālrunis: +371 25 41 81 81, +371 67 84 77 18
E-pasts: info@antiaging.lv
Vairāk lasiet portāla ''3ade.lv''