Algoloģija

Algoloģija ir sāpju medicīna, atsevišķa medicīnas nozare, kuras speciālisti - algologi - pievēršas padziļinātai sāpju novērtēšanai, diagnostikai, specifiskai ārstēšanai.

Algologs pārzina sāpju rašanās cēloņus, pastāvēšanas un hronifikācijas mehānismus, kā arī sāpju ārstēšanas metodes.

Visbiežāk algologs nodarbojas ar hronisku (vairāk nekā trīs mēnešus), mērenu vai stipru sāpju ārstēšanu, tomēr pie algologa var vērsties arī akūtu sāpju gadījumā.

Algologs konsultācijas laikā:

 • detalizēti izmeklēs pacientu, izjautās par slimības simptomiem, norisi, par iepriekšējo ārstēšanu un tās rezultātiem, izmeklējumiem, sāpju psihoemocionālo uztveri ietekmējošiem faktoriem;
 • veiks objektīvo izmeklēšanu, vajadzības gadījumā nozīmēs papildizmeklējumus;
 • sastādīs individuālu ārstēšanas plānu.

Dodoties pie algologa, jāņem līdzi iepriekš veikto izmeklējumu un analīžu dati, iespēju robežās jācenšas atcerēties agrāk pielietotās ārstēšanas metodes un lietotos medikamentus.

Bieži hronisku sāpju ārstēšanai pamatā ir medikamentoza terapija, bet tā nedaudz atšķiras no tās, ko lieto akūtu sāpju ārstēšanā. Medicīnas nozarei attīstoties, tiek pielietotas aizvien jaunas terapijas metodes, kā arī atklātas jaunas veco medikamentu īpašības un pielietošanas veidi, kas pierādījuši savu efektivitāti sāpju ārstēšanā.

Nepieciešamības gadījumā algologs klasisku medikamentozo terapiju papildina ar dažādām blokādēm, kuru mērķis ir ievadīt medikamentu tuvu nervam, līdz ar to noņemt sāpes un iekaisuma reakciju, kā arī veic proloterapiju, barbotāžu vai pielieto citas metodes.

Normāli sāpes ir brīdinājums ķermenim, ka kaut kas nav kārtībā. Bet reizēm cilvēka sāpju uztveres sistēma (centrālā nervu sistēma) kļūdās un rada nepareizu vai slimībai/traumai neatbilstoši lielu sāpju signālu, kas tālāk rada ilgstošas sāpes. Katrs no mums sāpes uztver atšķirīgi. To nosaka individuāla (ģenētiski noteikta) sāpju uztvere smadzenēs, kā arī mūsu emocijas, sāpju pieredze u.c. Mūsu nervu sistēma ne tikai uztver sāpes, bet arī spēj tās modulēt, t.i., padarīt stiprākas vai vājākas intensitātes, plašākā vai mazākā apjomā.

Hronisku sāpju gadījumā svarīgi saprast sarežģītos sāpju veidošanās iemeslus un mehānismus, tādējādi radot iespējas novērst vai atvieglot sāpes. Terapijas mērķis jebkuras slimības gadījumā ir izārstēt pamatslimību, ja vien tas ir iespējams. Taču hronisko sāpju pacientiem mēdz būt arī neatgriezeniski audu bojājumi, kad simptomus iespējams tikai mazināt un kontrolēt ar medikamentozās terapijas vai citu terapiju palīdzību.

Algologs. Sāpju ārstēšana, blokādes

Pieejamie algologa pakalpojumi:

 • algologa konsultācija;
 • mugurkaula jostas daļas epidurālā blokāde USG kontrolē;
 • mugurkaula (kakla vai krūšu daļas) epidurālā blokāde USG kontrolē;
 • fasešu locītavu blokāde USG kontrolē;
 • sakroiliakālās locītavas blokāde USG kontrolē;
 • locītavu blokāde ar trigerpunktu blokādi USG kontrolē;
 • locītavu blokāde ar trigerpunktu blokādi;
 • trigerpunktu un miofasciālās blokādes.

Pieejami apdrošināšanas kompāniju apmaksāti un maksas pakalpojumi.